تیاتر «سیارۀ دوست‌داشتنی ما کجاست؟» برای دومین‌بار به اجرا درآمد

 

مرکز مطالعات پل به‌منظور ترویج فرهنگ برابری، تساهل و مدارا نمایشگاه نقاشی و هنرهای تجسمی را با اجرای دومین تیاتر «سیارۀ دوست‌داشتنی ما کجاست؟»، در دانشگاه تعلیم و تربیۀ استاد ربانی برگزار کرد.

در این برنامه در کنار نمایش تابلوهای نقاشی، هنرمندان طرح‌های‌شان را به‌صورت زنده نیز اجرا کردند.
هم‌چنان نقشۀ ولایت‌های افغانستان که هر کدام با جملات و عبارت‌های مبتنی بر فرهنگ برابری و هم‌پذیری تزئین شده بود، توسط تماشاگران و دانش‌جویان کنارهم چیده شدند.

در کنار نمایشگاه نقاشی، تیاتر«سیارۀ دوست‌داشتنی ما کجاست؟» نیز برای دومین‌بار با حضور رییس دانشگاه، استادان و دانش‌جویان در تالار دانشگاه تعلیم و تربیۀ شهید استاد ربانی به اجرا درآمد.

یاسین نگاه، مسوول مرکز مطالعات پل هدف از برگزاری نمایشگاه نقاشی و اجرا تیاتر را گسترش فرهنگ تساهل، مدارا و برابری در میان جامعۀ افغانستان خوانده و گفت: «غیبت فرهنگ تساهل و مدارا زنده‌گی باهمی و اجتماعی مردم ما را همیشه آسیب زده است. جامعۀ ما پیش از همه محتاج فرهنگ برابری است.» او تصریح کرد: «هدف از برنامۀ امروز دعوت مردم ما به فرهنگ یک‌دیگر پذیری و برابری و حرمت‌گزاری بر خویش و دیگری است.»

نمایش‌نامۀ «سیارۀ دوست‌داشتنی ما کجاست؟» تلفیق داستان شاهزادۀ کوچک با حکایت «اوزوم، عنب، انگور» مولانا و رقص سماع است که با اقتباس زرغونه حیدری، دانش‌جو هنرهای زیبا دانشگاه کابل تهیه گردیده‌است.

داستان شاهزادۀ کوچک/ شازده کوچولو نوشتۀ آنتوان دوسنت اگزوپری، نویسندۀ صاحب‌نام فرانسه است. او این کتاب را در سال 1943 یعنی یک سال قبل از مرگش و در بحبوحه جنگ جهانی دوم، آن زمان که در امریکا حضور داشت نوشت.

شاهزادۀ کوچک، یکی از مهم‌ترین آثار اگزوپری به شمار می‌رود که در قرن اخیر جایگاه سوّمین کتاب پرخوانندۀ جهان را از آن خود کرده‌است. او در این اثر خیال‌انگیز و زیبایش، کسانی را که با دل‌بستن به مادیات و پای‌بند بودن به تعصب‌ها و

خودخواهی‌ها و اندیشه‌های خرافی، از راستی و خوی انسانی به دور افتاده‌اند، زیر نام آدم‌بزرگ‌ها به باد مسخره گرفته‌است.
‏«اوزوم، عنب، انگور» حکایتی است از مثنوی معنوی مولانا که جدال انسان‌ها را بر سر ناآگاهی و نافهمی حقیقت تمثیل می‌کند. همان‌گونه که مولوی در این حکایت انسان‌ها را برای هم‌پذیری فرا می‌خواند، نمایش‌‌نامۀ «سیارۀ دوست‌داشتنی ما کجاست؟» نیز انسان‌ها را برای رسیدن به کمال آشتی و بشردوستی دعوت می‌کند.

تیاتر«سیارۀ دوست‌داشتنی ما کجاست؟» برای نخستین‌بار با بازی‌گری گروه «سرخ و سفید» در ماه حمل سال روان خورشیدی در دانشگاه کابل به اجرا درآمد. این‌بار نیز با بازی‌گری گروه مذکور در تالار دانشگاه تعلیم و تربیۀ شهید استاد ربانی روی صحنه آمد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن