باشنده‌گان سرپل: مردم از آدرس بانوی اول و تیم دولت‌ساز پول دریافت می‌کنند

کارزارهای پیش از وقت و باز کردن دفترهای رسمی زیر نام تکت مشخص، مطابق قوانین کمیسیون مستقل انتخابات از تخلف‌های انتخاباتی به شمار می‌رود و هیچ یک از نامزدان حق ندارند تا قبل از معیاد تعیین شده توسط این کمیسیون به کارزارهای انتخاباتی بپردازند.
پس از ثبت‌نام نامزدان برای کرسی ریاست جمهوری، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) از کارزارهای پیش از وقت ابراز نگرانی کرده و گفته بود که با پایان روند ثبت‌نام نامزدان، پیکارهای انتخاباتی به‌گونۀ غیرمستقیم آغاز شده است. اگر جلو آن گرفته نشود، انتخابات پیش‌رو با چالشی بزرگ روبه‌رو خواهد شد.

چندی پیش رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی کشور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در یک نشست رسانه‌یی گفت: «نظر به معلوماتی که از سوی مردم محل برای ما رسیده است، بیش از چهل دفتر زیرنام احزاب و بنیادهای خیریه، از امکانات دولتی و پول بیت‌المال به‌منظور کمپاین‌های انتخاباتی استفاده می‌کنند.» او در آخر این نشست از مردم خواست تا در مقابل این بی‌عدالتی و حیف و میل پول سربازان، آموزگاران، دهقانان و تمام مردم فقیر این خاک، بایستند و مانع این کار غیرقانونی حکومت شوند.

پس از اظهارات آقای نبیل، خبرهایی از گوشه و کنار افغانستان به رسانه‌های اجتماعی درز کرد که نشان می‌داد تیم اشرف غنی چندین دفتر انتخاباتی را با نام‌های مختلف چون، دفتر «هم‌کاری برای مردم» و «کمیتۀ جوانان ریاست جمهوری» در ولایات باز کرده و از این طریق با مردم در ارتباط است.

در خبری که دی‌روز از ولایت سرپل به نشر رسید، آمده بود که رولا غنی، همسر آقای غنی از آدرس کلنیک‌های مرکز سرپل و شهرستان‌های این ولایت به زنان یک هزار روپیه می‌دهد و خاطرنشان می‌کند که اگر در انتخابات به اشرف غنی رای دادید، این رقم به پنج‌هزار روپیه افزایش پیدا خواهد کرد. پس از نشر این خبر ما بر آن شدیم تا تماسی با باشنده‌گان این ولایت داشته باشیم.

دو تن از باشنده‌گان شهرستان سوزمه قلعۀ ولایت سرپل در تماسی به خبرنگار خبرگزاری پرسش می‌گویند: مردم از آدرس بانوی اول پول دریافت می‌کنند. تمام مردم رجوع کرده‌اند و با دو سه بار تغییر آوردن در لباس و صدا از این مراکز پول دریافت می‌کنند.

چندی پیش نیز خبرهایی مبنی بر آتش زدن پول توسط طالبان که از سوی بانوی اول برای باشنده‌گان ننگرهار توزیع می‌شد، به نشر رسید؛ اما در یکی دو روز اخیر، تصاویری از ولایات فاریاب، تخار و کاپیسا در رسانه‌های اجتماعی به نشر رسیده که نشان می‌دهد تیم دولت‌ساز به‌گونۀ مستقیم دست به کارزارهای قبل از وقت زده‌ و مردم را برای رای‌دادن به تیم‌شان تشویق می‌کنند.

در فاریاب از آدرس تیم دولت‌ساز چندین دفتر با نام‌های «تیم دولت ساز-تیم فاریاب ساز»، «ستاد انتخاباتی تیم دولت ساز-فاریاب ساز» شروع به فعالیت کرده اند و مردم را برای صرف نان چاشت به این دفترها دعوت می‌کنند و در اخیر مبلغ پنج صد روپیه به عنوان کرایۀ موتر به آنان می‌پردازند.

گفته می‌شود که دفتر دیگر این ستاد زیر نام «هم‌کاری برای مردم» از آدرس مقام ولایت با مدیریت آقای محمداسماعیل ایوبی رییس دفتر مقام ولایت به مردم پول و مواد غذایی توزیع می‌کند.

این در حالی‌ست که کمیسیون انتخابات افغانستان، از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری خواسته بود تا از کارزار‌های پیش از وقت خودداری کنند؛ در صورتی که آنان به قوانین این کمیسیون احترام نگذارند، این کمیسیون موقف‌اش را در بارۀ آنان اعلام خواهد کرد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن