وزیر خارجۀ هند: در کنار افغانستان خواهیم ماند

سوشما سواراج، وزیر خارجه هند، روز چهارشنبه در نشست سازمان هم‌کاری‌های شانگهای به تکرار از متعهد بودن هند نسبت به آوردن صلح و امنیت در افغانستان یاد کرد.

او در سخن‌رانی‌اش گفته است: «هند متعهدانه در کنار افغانستان خواهد ماند و این کشور را در راستای تامین امنیت کمک خواهد کرد»

سازمان همکاری‌های شانگهای (SCO) متشکل از متحدین اروپایی و آسیایی است که در سال ۲۰۰۱ برای همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی توسط رهبران چین، قزاقستان، قرغیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبیکستان بنیاد گذاشته شد. هندوستان و پاکستان در سال ۲۰۱۷ میلادی عضویت این سازمان را به دست آوردند.

در نشست روز چهارشنبه که وزیران خارجۀ اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای اشتراک داشتند، روی همکاری‌های منطقه‌ای برای مبارزه با ترویزم گفت‌وگو کردند. این نشست پس از انفجارهایی مرگ‌بار سریلانکار که منجر به کشته شدن ۲۵۰ تن در یکی از کلیساهای این کشور شد، گرفته شد.

وزیر خارجۀ هند در سخن‌رانی‌اش از حملۀ «پلوانای» کشمیر هندوستان که منجر به کشته شدن ۵۰ تن از سربازان هندی شد، یاد کرده است. مسوولیت این حمله را گروه ترورستی «جهش محمد» که متعلق به پاکستان است، به دوش گرفته بود.

او از احترام به حاکمیت ملی کشورهای منطقه نیز یاد کرده و گفته است: «تعهد هندوستان نسبت به کشورهای همسایه، نشان‌دهنده حضور ثابت ما نسبت به هر توافق‌نامۀ که امضاء کرده‌ایم، است.»

در این نشست دو روزه که به روز ۲۱ می آغاز شد، در مورد تمام مشکلات بین‌المللی و منطقه‌ای بحث صورت گرفت.

منبع: کچ نیوز

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن