طالبان با فرستاده‌‌های آلمانی در قطر ملاقات کردند

فرستاده‌های ویژۀ آلمان برای افغانستان در پیوند به ختم طولانی‌ترین جنگ در این کشور با طالبان در قطر دیدار کردند.

طالبان روز یک‌شنبه (۲۹ ثور) با نشر خبرنامه‌یی گفته‌اند که مارکس پوتزل با ملا عبدالغنی برادر، رهبر طالبان در مذاکرات صلح، دیدار و گفت‌وگو کرده‌است.

از اواخر سال قبل تا کنون، مذاکره‌کننده‌گان ایالات متحد امریکا و طالبان در چندین دور روی پایان جنگ در افغانستان نشست و گفت‌وگو کرده‌اند و با وجود پیش‌رفت‌های به وجود آمده در این پروسه، نتوانسته‌اند به یک توافق نهایی برسند.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته‌است که مارکس پوتزل و ملا برادر روی جوانب مختلف چه‌گونه‌گی دست‌یافتن به صلح و تلاش‌های آلمان در این پروسه بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

آخرین دور گفت‌وگوهای صلح بین نماینده‌گان امریکا و طالبان به تاریخ 9 می با این بیانات زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان پایان یافت: «پروسۀ صلح آهسته، اما تا دست‌یافتن به یک صلح پایدار ادامه خواهد داشت.»

مذاکرات صلح میان ایالات متحد امریکا و طالبان بر سر توافق روی چهار مسالۀ به هم پیوسته به شمول توقف روابط طالبان با گروه‌های تروریستی که از سوی واشنگتن مشخص شده‌است، تعیین جدول زمانی خروج نیروهای خارجی، اعلام آتش‌بس در افغانستان و گفت‌وگوی طالبان با نماینده‌گان حکومت افغانستان جریان دارد.

این در حالی‌ست که طالبان به کرات گفت‌وگو با دولت افغانستان را رد کرده و آن را یک حکومت دست نشانده و غیر قانونی خوانده‌اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن