پنتاگون خواستار کمک مالی برای تعدادی از اعضای طالبان شد

پنتاگون به روز پنج‌شنبه از مقامات کانگرس ایالات متحد امریکا خواسته‌ که برای اقامت و ترانسپورت آن‌عده از اعضای طالبان که طرف‌دار آتش‌بس با حکومت افغانستان استند، منابع مالی فراهم کند.

این در حالی‌ست که ایالات متحد امریکا خواستار پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ خود در افغانستان است.

سال گذشته، طالبان سه روز عید را با حکومت و مردم افغانستان آتش‌بس اعلام کردند. پس از آن، با وجود گفت‌وگوهای ایالات متحد امریکا با رهبران طالبان در دوحه، جنگ میان طالبان و سربازان افغانستانی شدت گرفت و بر مخالفت‌ها میان گروه طالبان و حکومت افغانستان افزوده شد.

فرمانده رابیکا ریبریچ، سخن‌گوی پنتاگون گفته‌است: «در صورت رسیدن به یک توافق نسبی در مورد صلح، محل اقامت و ترانسپورت یکی از نیازهای مبرم است که باید برای طالبان مهیا گردد. به همین دلیل، پنتاگون خواستار تخصیص بودجه برای این گروه است.»

او افزوده‌است: «پنتاگون تلاش دارد تا زمینه و فرصت‌هایی بهتری را برای گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان و پایان دادن به جنگ فراهم سازد.»

رابیکا ریبریچ هم‌چنان گفته است که این منابع مالی تا هنوز مورد استفاده قرار نگرفته‌اند و پنتاگون نمی‌خواهد به جزئیات آن بپردازد.

در هفتۀ گذشته یک لایحه از سوی مجلس نماینده‌گان ایالات متحد امریکا به تصویب رسید که در آن از مصرف پول بالای آن‌عده از اعضای طالبان که در گفت‌وگوهای صلح با ایالات متحد امریکا حضور دارند، جلوگیری کرد. این لایحه به منظور این‌که حکومت افغانستان و زنان در این گفت‌وگوها حضور ندارند، به تصویب رسیده است.

گفته می‌شود که این لایحه به‌گونۀ کامل به تصویب نرسیده است و تا هنوز معلوم نیست که آیا قانون‌سازان امریکایی این درخواست پنتاگون را قبول خواهند کرد یا نه.

حکومت افغانستان از شروع گفت‌وگوهای صلح ایالات متحد امریکا با طالبان به‌طور کامل در این روند حضور نداشته است.

ربیکا ریباریچ گفته است که وزارت دفاع امریکا نمی‌خواهد مصرف گروه‌های جنگ‌جوی کوچک و محلی را که در گفت‌وگوهای صلح حضور ندارند، به عهده داشته باشد.

او گفته است: «ایالات متحد امریکا از هرگونه تلاش حکومت افغانستان برای گفت‌وگو با گروه‌های جنگ‌جو که به دنبال کشمکش با حکومت افغانستان و نیروهای ایتلاف استند، حمایت می‌کند.»

او هم‌چنان افزوده است که این درخواست توسط فرماندۀ نیروهای امریکایی در افغانستان در ماه جون سال ۲۰۱۸ میلادی در جریان آتش‌بس سال‌پار صورت گرفته بود.

ششمین دور گفت‌وگوهای صلح ایالات متحد امریکا با طالبان با به توافق رسیدن روی خروج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان پایان یافت، اما حکومت افغانستان از این‌که در گفت‌وگوها حضور نداشت، اعلام نارضایتی کرده بود.

حکومت افغانستان هم‌چنان از این‌که واشنگتن جزئیات این گفت‌وگوها را با آنان شریک نمی‌کرد، راضی به نظر نمی‌رسید.

رویا رحمانی، سفیر افغانستان در امریکا در یک نشست خبری به خبرنگاران گفته است: «حکومت افغانستان فکر می‌کند که برای‌شان در مورد گفت‌وگوهای صلح به صورت جدی گزارش داده نمی‌شود.»

خانم رحمانی افزوده است: «اگر قرار باشد در مورد یک صلح پایدار مذاکره شود، بدون حضور مردم افغانستان این گفت‌وگوها ادامه نخواهند یافت.»

منبع: خبرگزاری رویترز

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن