چه‌گونه می‌توان از زوال عقل جلوگیری کرد؟

تحقیقات جدید راجع به چه‌گونه‌گی جلوگیری از زوال عقل نشان می‌دهد که اگر شما می‌خواهید از مغز خود حفاظت کنید؛ به‌جای استفاده از قرص‌های ویتامین، کوشش کنید تمام وجود خود را با تمرین و عادت‎‌های سالم در آرامش قرار دهید.

بربنیاد گزارشی که به روز سه‌شنبه توسط سازمان جهانی صحت نشر گردید، در حال حاضر نزدیک به ۵۰ میلیون انسان در سراسر جهان به زوال عقل-که آلزایمر نوع عام آن-است، مبتلا استند. داشته‌های این گزارش نشان می‌دهد که همه ساله ۱۰ میلیون قضیۀ جدید در این رابطه به آنان آمار داده می‌شود.

با وجود این‌که سن یکی از بزرگ‌ترین فکتورهای خطر در این بیماری به شمار می‌رود؛ گزارش سازمان جهانی صحت می‌افزاید که زوال عقل بیماری ذاتی(طبیعی) نیست و نمی‌توان مصاب شدن افراد به آن را نتیجۀ بلند رفتن سن خواند.

ماریا کریلو، مسوول ارشد علمی در انجمن آلزایمر می‌گوید: شرایط صحی و چه‌گونه‌گی رفتار اطرافیان بیمار می‌تواند تاثیر مستقیم روی فرد مصاب به این بیماری داشته باشد که این عوامل سبب بلندرفتن میزان زوال عقل در بیمار می‌گردد. محققان به این باور ‌اند که یک بر سوم حصۀ این قضایا قابل جلوگیری استند.

کریلو می‌افزاید: با وجود این‌که زوال عقل در حال حاضر یک بیماری غیرقابل معالجه است و آزمایش‌ها روی راه‌های تداوی آن به شکست مواجه شده‌؛ اما تمرکز روی راه‌های پیش‌گیری آن می‌تواند در یک زمان کوتاه مفید واقع شود.

بسیاری از سازمان‌های صحی جهان، آرامش ذهنی و خندیدن را فکتورهای مهم در جلوگیری از بیماری زوال عقل می‌دانند. آن‌چه که انستیتیوت ملی ایالات متحد امریکا در رابطه به پیش‌گیری از پیری زود‌رس به آن باور دارد.

این عوامل وابسته به گرفتن تمرینات کافی می‌باشد که در پیش‌گیری بیماری‌های زیادی از جمله دیابیت( بیماری شکر)، فشار خون و کلسترول بالا، نقش قابل ملاحظه‌ی را داشته باشد.

سازمان‌ صحی جهان می‌گوید: شواهدی ضعیفی وجود دارد که داشتن یک زنده‌گی فعال اجتماعی و پرهیز از عادت‌های مضر مثل سیگار کشیدن و نوشیدن زیاد الکول می‌تواند مهارت فکرکردن انسان‌ها را محافظت کند، اما این تمرینات به عنوان عوامل عمومی کمک‌کننده در سلامتی انسان شناخته شده‌است.

دستورالعمل‌ها صحی حاکی از آن است که درست خوردن و خوب خوردن و اگر ممکن باشد تعقیب کردن رژیم مدیترانه‌ای می‌تواند در پیش‌گیری از بیماری زوال عقل کمک کند؛ اما تمام این قرص‌های ویتامین B و E و روغن ماهی که برای رشد سلامتی مغز استفاده می‌گردد، در تقابل با تمرین قرار می‌گیرند؛ زیرا تحقیقات نشان داده است که خوردن این ویتامین‌ها نتیجه نمی‌دهد.

داکتر نیرجا چودهاری از سازمان جهان صحت می‌گوید که در حال حاضر شواهدی وجود ندارد که نشان دهد گرفتن این ویتامین‌ها در کاهش خطر زوال عقل کمک می‌کند و در حقیقت استفادۀ زیاد این قرص، برعکس می‌تواند برای سلامتی مضر واقع شود.

«مردم باید سعی کنند که این ویتامین‌ها را از طریق مواد خوراکی بگیرند نه با استفاده از قرص‌ها و داروها که به شدت برای سلامتی مضر است و خطر ایجاد می‌کند.»

سازمان جهانی صحت هم‌چنان استفاده از بازی‌های رایانه‌ای که برای تقویت مهارت فکری  ساخته شده‌اند را رد می‌کند.  این بازی‌ها می‌تواند برای افراد که توانایی‌های طبیعی یا اختلالات ملایم دارند، در نظر گرفته شود؛ اما شواهد خیلی کم وجود دارد که این بازی‌های بتوانند در رابطه به تقویت مهارت‌های فکری مفید واقع شود.

گزارش سازمان جهانی صحت می‌گوید: داروهای ضد‌افسرده‌گی نباید برای مبارزه با زوال عقل استفاده/ توصیه شود.

منبع: اسوشیتد پرس

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن