استفاده از انترنت تا چه اندازه درست است؟

این گزارش بسته‌ای از معلومات، تحقیقات و قصه‌هایی در مورد استفاده از انترنت است که در پنج مورد به آن پرداخته خواهد شد.

با مطالعۀ این گزارش، به آسانی می‌توانیم بفهمیم که آیا فضای انترنت امن است یا نه؟

در سال ۲۰۱۶ میلادی یک گزارش‌ در پیوند به استفاده از انترنت، فواید و نواقص آن به نشر رساندیم، پس چه چیزی در مورد انترنت تا به حال تغییر کرده‌است؟

زمانی تمام سرخط رسانه‌های جهان در مورد ناامن بودن فضای انترنت بود. تعدادی می‌گفتند که کمپنی‌های تکنالوژی خیلی قدرت‌مند شده اند و در همه جا جضور دارند. آن‌ها هم‌چنان می‌گفتند که رسانه‌های اجتماعی وسیلۀ اذیت دیگران شده است. به اضافۀ این، تعداد زیادی می‌گفتند که معلومات شخصی‌شان در رسانه‌های اجتماعی دزدیده می‌شود و پروسه‌های دموکراتیک توسط دست‌کاری از طریق رسانه‌های آنلاین تضعیف می‌شوند.

یکی از واقعیت‌های دیگر این است که سال ۲۰۱۷ میلادی، افتضاح‌ترین سال برای فضای انترنت خوانده شده است. ما در این گزارش می‌خواهیم به استفادۀ درست از انترنت نه به عنوان یک وسیله، بلکه به عنوان یک مورد انسانی به آن بپردازیم. این یکی از دغدغه‌های ما در عین  نوشتن گزارش استفاده از انترنت بوده و به همین دلیل می‌خواهیم به فکتورهای اساسی این پدیده به‌گونۀ درست بپردازیم.

در این گزارش به موارد ذیل پرداخته خواهد شد:

 حریم خصوصی، امنیت، آگاهی، گنجایش مقدار دیتا، سواد وب و تقسیم‌بندی انترنت. هم‌چنان در این گزارش به موارد بزرگ مانند خبرهای دروغ، تامین انترنت و تکنالوژی بزرگ خواهیم پرداخت. واکاوی این مسأله برای ما نشان خواهد داد که موضوعات کوچک چه‌گونه به موضوعات بزرگ مبدل می‌شوند.

در بخش تکنالوژی بزرگ، ما روی کمپنی‌های بزرگ تکنالوژی در چین و ایالات متحد بحث خواهیم کرد که چه‌گونه توانسته اند زمینه را برای ابداع‌ گرانی که می‌خواهند به بازار چیزهایی جدید عرضه کنند، تنگ بسازند. این کار آن‌ها روی دانش‌مندانی که می‌خواهند از «گوگل» جدا شوند نیز تاثیرات منفی گذاشته است. انحصار قدرت در جهان تکنالوژی تنها یک مسألۀ تجاری نیست، بلکه پرسش‌هایی زیادی را در عرصۀ جیوپولیتیک مطرح کرده است. ما از انترنت چه می‌خواهیم و  از آن چه توقعی داریم؟

در بخش آگاهی از خبرهای دروغ با دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحد امریکا می‌پردازیم و این را واضیح خواهیم کرد که اطلاعات نادرست و دروغ در رسانه‌های اجتماعی مایۀنگرانی جهانی شده است.

در آخر به حملات سایبری که مشکلات زیادی را به بار آورده است نیز خواهیم پرداخت. این مسأله هم‌چنان به درستی و نادرستی انترنت نیز افزوده است.
گفته می‌شود تا سال ۲۰۲۰ میلادی بیش‌تر از ۳۰ بلیون دست‌گاه آنلاین به شمول کمره‌های ناامن، مانیتورهای کوچک و دیگر دست‌گاه‌های که هر کدام می‌توانند مضر باشند، به بازار عرضه خواهد شد.

در بخش حفظ انترنت در دست‌گاه‌ها به چالش‌ نرم‌افزار و سخت‌افزارهایی که موجب فرسوده‌گی انترنت شده اند، خواهیم پرداخت. ما به این پرسش-آیا دست‌گاه که در دست داریم، پاسخ‌گو است یا نه- باید فکر کنیم. ما هم‌چنان باید به صحت و درست نگه‌داشتن وسایل و دستگاه‌های تکنالوژی فکر کنیم و راه‌های معقول و با معنا برای استفاده از آن‌ها را پیدا کنیم.

اگر دوباره به این سوال برگردیم که استفاده از انترنت چه‌قدر درست است، یا این‌که چه‌قدر امن؟ مطمینن به  این نتیجه می‌رسیم که این یک سوال ساده نیست. اگر دقت کنیم، انترنت در خیلی از موارد در حال بهتر شدن است. این موارد عبارت اند از  دست‌رسی آسان،  قدرت و رمزگزاری نوشته‌ها و اطلاعاتی که قرار است دریافت یا ارسال کنیم. اما، در بخش‌هایی چون سانسور، اذیت و آزار آنلاین و استفاده از انرژی و برق رو به بدتر شدن است.

حکومت به اطلاعات کاربران شبکه‌های اجتماعی دست‌رسی پیدا کرد

ما باید به نگرانی‌های برخاسته از آزادی بیان و اذیت و آزار دیگران توجه داشته باشیم. ما باید به تکنالوژی اهمیت دهیم تا قدر انسان‌هایی که امروز کوچک به نظر می‌رسند را بدانیم. ما باید در مورد انسان‌های خلاق که هر روز مصروف ابداع تکنالوژی‌های جدید هستند و انسان‌هایی که این تکنالوژی‌ها را کنترول می‌کنند، فکر کنیم و به این بی‌اندیشیم که این انسان‌ها می‌توانند در کنارهم جهان دیجیتال را تغییر بدهند و برای انسان‌های امروز و فردا سودمند واقع شوند.

تعداد بیش‌تری از ما انسان‌ها می‌گوییم که آموزش و ساختن این وسایل به چالش‌هایی که امروز درگیر آن‌ها هستیم، پاسخ‌گو هستند.

ما برای هر آن کس که می‌خواهد جهان تکنالوژی و دیجیتال را بهتر بسازد، سفارش می‌کنیم که این گزارش ما را بخوانند و امیدواریم این گزارش برای آن‌ها سودمند واقع گردد.

منبع: وب‌سایت انرنت هیلت ریپورت

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن