نمک بر زخم‌های التیام‌نیافته؛ «لیونگ افغانستان» چه‌گونه فیلمی‌ست؟

برگردان: روف عنبر

از خروج نیروهای شوروی از افغانستان ۳۰ سال می‌گذرد. در جنگ طولانی که بین اتحاد جمایر شوروی و افغانستان رخ داده بود، حدود ۱۵ هزار نیروی شوروی در این خاک کشته شد که هنوز هم در گفت‌وگوهای بین-مردمی از خاطرات تلخ آن زمان سخن زده می‌شود. آن‌ها این جنگ را بدترین روی‌داد تمام تاریخ روسیه میدانند.

پاول لونگن کارگردان روسی از جنگ و خروج نیروهای شوروی در افغانستان فیلمی را ساخت که در ۱۰ مه سال جاری به نمایش گذاشته شد. «لیونگ افغانستان» نام فیلمی است که در هیات نمک بر زخم‌های فراموش‌ناشدۀ مردم روسیه عمل کرد.

منتقدان سینما این فیلم را تقدیر کرده‌اند، اما می‌گویند که این فیلم تاثیرات مخرب بر روان مردم دارد.

لونگن می‌خواست فیلمش را بر مبنای جنگ بسازد و در آن بتواند چهرۀ سیاه جنگ و ظلم را به نمایش بگذارد؛ دلیل توجه او بر این واقعۀ مهم این بود که آتش خشم روسی‌ها را علیه جنگ افغانستان برافروخته نگه‌داشته و زخم شکست را مبدل به زخم ناسور بگرداند.

او در سخنانش گفته است که این زخم التیام‌نیافته‌ترین زخم است و درد این زخم در ناخودآگاه هر روسی در تلالو است.

در تازه‌ترین فیلم لونگن، لیونگ افغانستان یا خروج از افغانستان، تصاویر منفی نیروهای جنگندۀ روسی را که در مقابل مجاهدین می‌جنگیدند، به نمایش گذاشته است. این عمل‌کرد کارگردان را سیاسیون، انجمن نظامیان متقاعد نقد کرده و افزوده اند: «نشان‌دادن تصاویر شراب‌خواری و مستی‌های بیش از حد سربازان شوروی و ظلم و ستم جانبین باعث خشم مردم افغانستان شد که این فیلم می‌تواند روابط دیپلماتیک این دو کشور را به مخاطره بی‌اندازد.»

نورت تیرگریگورینتس، جنرال بازنشسته‌ی روسی در جنگ‌های شوروی در این مورد گفته است: «پدیده‌هایی شبیه این فیلم فقط و فقط باعث تنفر نوجوانان ما نسبت به نسل گذشته و افغانستان می‌گردد، ولی برماست که آن‌ها را به عشق و دوست‌داشتن دعوت کنیم.»

سرگی موکوف ویراستار پریزیتیت گفته است: «چیزهایی که در این فیلم به نمایش گذاشته شده است، درست نیست. صحنه‌های تبادلۀ نامه، شراب‌خواری و یا شهوت‌رانی‌های. نیروی مسلح شوروی یک نیروی کاملن نظام‌مند بود که تمام اصول اخلاقی مردم افغانستان را رعایت می‌کردند.»

معترضینی که علیه این فیلم برخاسته‌اند، لوگن را جاسوس غربی خطاب کرده و درخواست لغو جواز نشر این فیلم را کرده‌اند.

لونگن گفته است که: «مردمی که با ذهنیت و افکار شوروی زنده‌گی می‌کنند، بیان واقعیت خیانت محسوب می‌شود. گویا این رازی‌ست که باید از نسل‌های بعد پنهان بماند.»

تعدادی از مردم ممکن فکر کنند که در جنگ افغانستان و شوروی هردو طرف دچار خیانت و آدم‌کشی شده‌اند، ولی مخالفین از این‌که کریملن در موضع قدرت طلبی و کنش‌گر اصلی این جنگ است، انکار می‌کند.

سرگی کومکوف گفته است: «روسیه هیچ‌گاه علاقه به کشورگشایی نداشته است و هم‌چنان این کشور عضو هیچ نوع اتحادی نبوده است. ما در تاریخ روسیه هیچ داغ اخلاقی نگذاشته‌ایم و درست‌ترین سخن این است که روس‌ها همیشه درست بوده اند.»

کسانی که فیلم خروج از افغانستان را به شکل مخفیانه دیده‌اند، در موردش یادداشت‌های کوتاهی نیز نوشته اند: «این فیلم ضمیر انسان را به تکان می‌آورد و تا هنوز در مسکو چنان فیلمی ساخته نشده است. هیچ‌کدام ما به این جنگ نیاز نداشتیم و چیزهایی را که قرار بود در این جنگ به‌دست بیاوریم، دست نیافتنی بود و این مساله غالبن از ابتدا آشکار بود.»

یک شخص دیگر که این فیلم را دیده، نوشته است: «مورخین گفته اند که ما در افغانستان دو اشتباه کردیم. اول این‌که چرا به افغانستان رفتیم؟ و دوم این‌که چرا از افغانستان خارج شدیم؟»

در دورۀ نه سالۀ اشغال افغانستان توسط شوروی، هزاران تن جان باخته اند. رهبران شوروی، مقاومت سربازان روسی این دوره را مورد تقدیر و تمجید قرار داده‌اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن