آن‌چه که از گفت‌وگوهای صلح تا کنون می‌دانیم

آخرین دور گفت‌وگوهای صلح با این گفتۀ فرستاده «پیش‌رفت سریع در گفت‌وگو با طالبان نیاز است تا به جنگ ۱۸ ساله پایان ببخشیم»، پایان یافت.

مقامات امریکایی و نماینده‌گان طالبان برای پایان بخشیدن جنگ ۱۸ ساله افغانستان از ماه اکتوبر تا امروز شش دور گفت‌وگوهای مستقیم را در قطر، پای‌تخت دوحه برگزار کردند.

هدف این گفت‌وگوها حفاظت از پیش‌رفت‌هایی است که پس از سقوط حکومت طالبان در سال ۲۰۰۱ در افغانستان به‌وجود آمده‌است.

ایالات متحد امریکا پس از حملات ۱۱ سپتمبر، نیروهای خود را برای سرنگون کردن گروه‌های تروریستی به افغانستان فرستاد. پس از آن با از میان برداشتن حکومت طالبان تحت رهبری نیروهای امریکایی، طالبان همواره در برابر دولت افغانستان و نیروهای خارجی جنگیدند/ می‌جنگند.

با این وجود، حکومت افغانستان در هیچ دور از مذاکرات شامل نبود، زیرا طالبان حاضر به مذاکره با آنان نبودند و حکومت افغانستان را غیرقانونی و دست‌نشاندۀ امریکایی‌ها می‌خوانند.

پس از آخرین دور مذاکرات با طالبان که به روز پنج‌شنبه پایان یافت، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ امریکا در امور صلح افغانستان اعلام کرد که پیش‌رفت سریع نیاز است؛ چون جنگ در افغانستان شدت گرفته‌است و مردم بی‌گناه قربانی می‌شوند.

سال ۲۰۱۷، سه جلسه میان نمایندۀ طالبان و مذاکره‌کننده‌گان افغانستانی به شمول شورای عالی صلح، رهبران سیاسی در مسکو برگزار گردید که نتیجه‌ی در پی نداشت.

ماه قبل، اشرف غنی جرگۀ مشورتی صلح را با اشتراک حکومتیان، سران قبایل و رهبران قومی در کابل برگزار کرد که در آن پیرامون مذاکرات صلح با طالبان بحث صورت گرفت؛ اما تمام این تلاش‌ها بی‌ثمر باقی ماند و اختلاف میان حکومت افغانستان و سیاسیون را شدت بخشید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن