دیپلمات امریکایی: حمله بر کانترپارت، مانع پیش‌رفت در گفت‌وگوهای صلح شد

دور ششم گفت‌وگوهای صلح ایالات متحد امریکا با طالبان که به منظور پایان دادن جنگ در افغانستان برگزار شده است، کُند به پیش می‌رود. زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحد امریکا برای صلح افغانستان به روز جمعه از اوج گرفتن ناامیدی‌ها به‌خاطر خشونت‌های اخیر طالبان یاد کرد.

یکی از مقامات طالبان گفته است که ششمین دور گفت‌وگوهای صلح ایالات متحد امریکا به روز پنج‌شنبه با اندک پیش‌رفت‌ها و توافقات روی اخراج نیروهای نظامی خارجی از افغانستان پایان یافت. ایالات متحد امریکا نیز از طالبان خواسته است تا افغانستان را محل برپایی حملات تروریستی بر ضد کشورهای غربی و امریکا نسازند.

این گفت‌وگوها در سال گذشته به منظور پایان دادن به طولانی‌ترین جنگ ایالات متحد امریاک در افغانستان آغاز شدند.

یکی از مقامات که از جزئیات این گفت‌وگوها آگاه بود، به خبرگزاری رویترز گفته است که ششمین دور گفت‌وگوهای صلح افغانستان به تاریخ ۳۰ اپریل در شهر دوحه آغاز شد، اما بساط این گفت‌وگوها به دلیل حمله اخیر تروریستی طالبان در شهر کابل جمع شد.

زلمی خلیل‌زاد در پیام‌های اخیر تویترش از پایان‌یافتن زودهنگام این گفت‌وگوها چیزی یاد نکرده است، اما از خشونت‌های بی‌رحمانۀ طالبان به ناامیدی یاد کرده است.

خلیل زاد گفته است:« این‌بار روی خاتمه‌دادن جنگ افغانستان به پیش‌رفت‌های اندک دست یافته‌ایم. داریم به جزئیات نزدیک می‌شویم، چون چیزهایی مهم در جزئیات پنهان می‌باشند.» او هم‌چنان افزوده است: «زمانی که کشمکش‌ها از سر گرفته می‌شوند و مردم بی‌نگاه و معصوم به قتل می‌رسند، این گفت‌وگوها اهمیت خود را از دست می‌دهند. ما به پیش‌رفت‌های زودهنگام نیاز داریم. پیام ما به طرف‌های درگیر این است که خشونت‌ها را کاهش دهند و در میز مذاکره باقی بمانند.»

در حملۀ تروریستی طالبان که به روز چهارشنبه بالای موسسۀ «کانتر پارت» در شهر کابل صورت گرفت، ۲۰ تن زخمی و ۹ تن دیگر کشته شدند. پس از آن نیروهای امنیتی افغانستان برای ساعت‌ها با تروریستانی که در آن محل وارد شده بودند، مبارزه کردند.

ذبیح الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان در این مورد گفته‌است که جنگ‌جویان طالب به‌خاطر این که موسسۀ «کانترپارت» برای ترویج فرهنگ غربی فعالیت می‌کرد، بالایش حمله کرده‌اند.

سه تن از مقامات امریکایی گفته‌اند که این حمله موجب نگرانی میان مذاکره‌کننده‌گان امریکایی و طالبان در قطر شده است. یکی از این مقامات که نخواست هویتش افشا شود به خبرگزاری رویترز گفته است: «قرار بر این بود که این گفت‌وگوها ادامه یابد اما به دلیل این حمله به صورت ناگهانی قطع شد و پایان یافت.»

این گفت‌وگوها چه اهمیتی دارد؟

در سال گذشته، ترمپ به تلاش‌هایش برای رسیدن به یک توافق با طالبان و کم کردن تعداد نیروهای نظامی‌اش در افغانستان سرعت بخشید.

در حال حاضر، ۱۷ هزار تن از نیروهای خارجی در افغانستان حضور دارند و بیش‌تر آن‌ها نیروهای نظامی امریکایی استند. این هفده هزار نیرو وظیفه دارند تا  نیروهای نظامی افغانستان را در عرصۀ نظامی، تمرین، حمایت و مشوره دهند و تعدادی از نیروهای نظامی امریکایی هنوز هم به عملیات ضد هراس‌افگنانه در افغانستان ادامه می‌دهند.

با وجود اسرار فراوان، طالبان برپایی آتش‌بس را رد کردند و نخواسته اند با دولت افغانستان گفت‌وگوهای رو در رو داشته باشند. این گروه هنوز هم به حملات تروریستی خود ادامه می‌دهد.

یکی از دیپلومات‌های غربی در کابل گفته است: «‌طالبان می‌خواهند نشان بدهند که در عین زمان می‌توانند در میز گفت‌وگوهای صلح بنشینند، مذاکره کنند و از یک موضع قوی حرف بزنند. از سوی دیگر این گروه به جنگ نیز ادامه می‌دهد.»

این دیپلومات گفته است که میزان خشونت‌های طالبان بالای ایالات متحد امریکا فشارهایی را وارد کرده که آن‌ها حاضر به پایان دادن آن هستند. این دیپلومات گفته است: «حالا زمان آن نیست که خوش‌رفتاری دروغین از خود نشان بدهیم در حالی که در هر ساعت صدها تن جان‌های شان را از دست می‌دهند.»

یکی از مشاورین ریاست جمهوری این پروسه را زیر سوال برده و با اشاره به آقای خلیل‌زاد افزوده است: «آقای خلیل‌زاد برای کاهش خشونت‌ها کوشش می‌کند، اما طالبان گوش شنوا ندارند.» او افزوده است: «ما حیران هستیم که برگزاری این گفت‌وگوها چه سودی دارد؟»

منبع: خبرگزاری رویترز

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن