مردان جرگه خطاب به زنان: شما باید در آشپزخانه باشید

نیویارک تایمز گزارش کرده که در جرگه مشورتی صلح به زنان گفته شده که آنان به این‌جا تعلق ندارند.

در روز دوم لویه جرگه مشورتی صلح، یکی از نماینده‌گان زن که می‌خواسته در رابطه به موضوع صلح در افغانستان سخن بزند، از سوی یک آقای حاضر در جرگه، صدایش خاموش می‌شود.

بهنود بنود یکی از اشتراک‌کننده‌گان در لویه جرگه و شاهد عینی این گفت‌وگو، جریان را چنین تعریف می‌کند: نمایندۀ مرد کندهاری به زن گفت که صلح به شما هیچ ربطی ندارد و شما باید حالا در آشپزخانه می‌بودید، پس در جایت آرام بنشین!

آقای بنود گفته است که در کمیتۀ یک صد و هشت نفری آنان فقط شانزده زن حضور داشت و یک مرد به عنوان رییس کمیته انتخاب شد. از میان ۵۱ کمیته، ریاست سیزده کمیته را زنان عهده‌دارد بودند و ۲۸ زن دیگر به عنوان منشی کمیته‌ها انتخاب شده بودند.

جرگۀ مشورتی صلح که توسط اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان برگزار گردیده بود، در آن سه هزار و دو صد نفر از سراسر افغانستان دعوت شد تا روی مسألۀ صلح افغانستان با هم بحث و تبادل نظر کنند، اما این جرگه از سوی شماری نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و احزاب مهم تحریم شد و جز اطرافیان رییس جمهور کسی دیگر حاضر نشد در این جرگه اشتراک کند.

برگزارکننده‌گان این جرگه با افتخار بیان کردند که ۳۰ درصد اشتراک‌کننده‎‌گان زنان استند. اما شماری از اشتراک کننده‌گان زن در این جرگه می‌گویند که آنان نقش سمبولیک داشتند و صدای‌شان را کسی نمی‌شنید.

اکثریت زنانی که در این جرگه اشتراک داشتند، می‌گویند: ما با مردانی روبه‌رو شدیم که ادعای حمایت از حقوق زنان را داشتند، ولی در عمل، شرعیت و دیدگاه طالبان را عملی می‌کردند.

سکینه حسینی، یکی از اشتراک‌کننده‌گان جرگه گفته است که اکثریت نماینده‌گان مرد، زنان را انسان حساب نمی‌کردند و من مجبور بودم بالای آنان فریاد بکشم.

طیبه خاوری یکی دیگر از اشتراک‌کننده‌گان گفته است: بیش‌تر زنان از ولایات آمده بودند و اصلن نمی‌فهمیدند که چرا در این‌جا جمع شده‌اند.

تورپیکی ۴۵ ساله می‌گوید که او خوش‌حال است از میان قربانیان جنگ به کابل دعوت شده‌است. او گفت پسر ۱۸ ساله‌ام افسر پولیس بود و چندی پیش توسط طالبان کشته شد.

تورپیکی می‌گوید، تصمیم داشتم به برگزارکننده‌گان این جرگه بگویم که طالبان را، قاتلین فرزندم را مجازات کنید، اما جرگه به شدت مردانه بود و کسی به حرف‌های ما توجه‌ نکرد. مردان جرگه می‌گفتند که زنان نباید این‌جا حضور می‌داشتند، این بحث برای زنان نیست.

تنها زنان نبودند که از کار و نتیجۀ این جرگه شکایت داشتند، بلکه موجی از نارضایتی‌ها در شبکه‌های اجتماعی بلند شد و اکثریت شهروندان و احزاب برگزاری این جرگه را ابزار تبلیغاتی اشرف غنی بیان کردند و از اشتراک در آن ابا ورزیدند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن