جرگۀ مشورتی صلح بی‌موقع و در تناقض با پیش‌رفت‌های صلح می‌باشد

دوازده تن از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای، جرگۀ مشورتی صلح را بی‌موقع و در تناقض با پیش‌رفت‌های روند صلح خوانده‌اند. در خبرنامۀ این نامزدان آمده‌است: «از نظر ما این جرگه بی‌موقع و در تناقض با تلاش‌های صلح‌جویانه می‌باشد.»

این نامزدان ابهام در اجندای جرگۀ مشورتی صلح و همه‌شمول نبودن اعضای این جرگه را پرسش‌برانگیز عنوان کرده و گفته اند که در آستانۀ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، هرنوع تلاش و سوءاستفاده از روندهای ملی و منابع دولتی کمپاین انتخاباتی به نفع شخص به حساب می‌آید.

هم‌چنان این نامزدان حکم دادگاه عالی کشور را مبنی بر تمدید کار رییس‌جمهور تا زمان برگزاری انتخابات خلاف قانون اساسی افغانستان خوانده و تصریح کرده‌اند که این حکم برای برگزاری انتخابات شفاف نیز صدمه وارد خواهد کرد.

در خبرنامۀ نامزدان آمده است که حکومت به‌جای مصرف کردن منابع مالی دولتی در برگزاری لویه جرگه، این پول را بهتر است بالای آسیب‌دیده‌گان حوادث طبیعی و بهبود زنده‌گی مردم مصرف کند.

رحمت الله نبیل، محمد حنیف اتمر، احمد ولی مسعود،  نورالرحمن لیوال، عنایت الله حفیظ، محمد ابراهیم الکوزی، محمد حکیم تورسن، غلام فاروق نجرابی، فرامرز تمنا، شیدا محمد ابدالی، احمد ولی مسعود، نورالحق علومی و محمد شهاب حکیمی از جمله نامزدانی اند که امروز در واکنش به برگزاری جرگه مشورتی صلح که از سوی حکومت قرار است فردا برگزار شود واکنش نشان داده و آن را بی‌موقع و غیرضروری خوانده‌اند.

در همین حال شماری از رهبران سیاسی به شمول حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین گفته که زمان برگزاری جرگه نادرست بوده و روی اهداف نیز شک دارد. با این وجود داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور نیز برگزاری جرگه را تحریم کرده و آن را قبل آغاز و بی‌نتیجه خوانده است.

جرگه مشورتی صلح قرار است فردا (نهم ثور) از سوی حکومت برگزار گردد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن