پایان نمایشگاه سه‌روزۀ کتاب در دانشگاه کابل

 وکیل شهروند

«هرچند در عشق ناکام مانده‌ام؛ اما این کتاب را می‌خوانم، به نظر می‌رسد کتاب خوبی باشد، از نام آن پیداست که برای آدم‌ها عشق ورزیدن و درستی و راستی را می‌آموزد. ملت عشق را حتمن می‌خرم» او آرین شایسته نام دارد ودانش‌جوی وترنری دانشگاه کابل است و برای دیدن نمایش‌گاه کتاب آمده است.

 

مرکز فرهنگی شهر کتاب به مناسبت روز جهانی کتاب نمایش‌گاه سه روزۀ کتاب را دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه کابل برگزار کرده است و دانش‌جویان دختر و پسر از دانشکده‌های مختلف برای دیدن و خرید کتاب آمده‌اند.

 

کنار میز ادبیات ایستاده‌ام، دانش‌جوی برقع‌دار، کتاب «خودت باش دختر» اثر ریچل هالیس را برمی‌دارد و با دنیای از ناامیدی و بدون مقدمه می‌گوید: «اگر واقعن دختر خودش می‌بود هیچ‌گاه ناحق سرزنش و منزوی نمی‌شد.»

 

کتاب را دور می‌اندازد و سراغ میز دیگر را می‌گیرد. با خود می‌گویم: کاش هالیسی می‌داشتیم و برای دختران ما یاد می‌داد که خودش باشند؛ اما برای آمدن هالیس‌ها نباید ناامید بود؛ ممکن هالیس‌هایی نیز در افغانستان باشند ولی آنان را برای هالیس شدن نمی‌مانند.

 

احمد ضیا رفعت، استاد دانشکدۀ خبرنگاری دلیل کم‌رنگی و بی‌میلی شهروندان را نسبت به کتاب و کتاب‌خوانی عدم دست‌رسی شهروندان به کتاب‌فروشی‌ها و کتاب می‌گوید. او اضافه می‌کند: برای حکومت است که در ازدحام مردم برای شهروندان زمینه کتاب فروشی و کتاب خریدن را فراهم کند تا اخلاق کتاب‌خوانی در میان شهروندان ما بیش‌تر گردد.

 

بیش‌تر دانش‌جویان کتاب‌های روان‌شناسی و شرح حال شخصیت‌های مطرح جهان را جست‌وجو می‌کنند. با خود می‌گویم در کشوری که سال‌ها جنگ و بدختی جریان داشته باشد، سخت است که مردم آسیب‌دیدۀ آن اشتیاق رمان خواندن را داشته باشند؛ اما با وجود این همه، میز رمان شلوغ‌تر از میزهای دیگر است و به نظر می‌رسد که بیش‌ترشان دانش‌جویان رشته‌های علوم انسانی استند.

 

شاهد فرهوش، مسوول نمایش‌گاه کتاب است و می‌گوید که کتاب‌های ادبیات بازار خوبی دارد و فلسفه هم چندان بد نیست.

 

سه ساعت یا بیش‌تر از آن در این نمایش‌گاه بودم و استقبال دانش‌جویان از کتاب هوایم را تازه کرد و شکر بر زبان آوردم و کتابی از ادبیات داستانی امریکای لاتین را گرفته و روانۀ دفتر خود شدم.

 

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن