اول جوزا؛ حکومت با همین ساختار باقی می‌ماند و فقط سران حکومت تعویض می‌شوند

سینا محب

سخن‌گوی دستۀ انتخاباتی امنیت و عدالت به رهبری رحمت‌الله نبیل گفته که مسوولان فنی و حقوقی یازده دستۀ انتخاباتی روی میکانیزمی کار می‌کنند که بر اساس آن مشخص خواهد شد که پس از اول جوزا به‌جای سران حکومت وحدت ملی چه کسانی تا زمان برگزاری انتخابات، حکومت را اداره کنند.

در بند دوم و مادۀ 61 قانون اساسی کشور آمده است که وظیفۀ رییس‌جمهور در اول جوزا (سال پنجم) به پایان می‌رسید. اما دادگاه عالی/ ستره محکمه با صدور حکمی زمان کاری رییس‌جمهور را تا برگزاری انتخابات (ششم میزان) تمدید کرده است. این دادگاه گفته که باتوجه به وضعیت نامناسب امنیتی حکم تمدید کار رییس‌جمهور را صادر کرده‌است. اما یازده دسته‌های انتخاباتی با انتقاد از حکم داگاه عالی می‌گویند که این‌گونه تفسیر از قانون اساسی نادرست و خلاف قانون اساسی کشور به حساب می‌آید.

عارف کیانی، سخن‌گوی دستۀ انتخاباتی «امنیت و عدالت» در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفته که هدف از اجماع دسته‌های انتخاباتی حکومت موقت نیست؛ بل میکانیزمی‌ست که براساس آن زمان معین انتقال قدرت فراهم می‌شود. او گفته که در طرح اجماع دسته‌های انتخاباتی، حکومت با همین ساختار باقی می‌ماند و فقط سران حکومت تعویض می‌شوند. هم‌چنان آقای کیانی تصریح کرده است: بحث ما روی ریاست جمهوری نیست، بل‌که رییس‌جمهور است که فاقد مشروعیت است.

با این حال اتحادیۀ حقوق‌دانان افغانستان نیز با انتقاد از حکم دادگاه عالی تمدید کار رییس‌جمهور را خلاف قانون اساسی و حقوقی خوانده‌اند. عبدالوحید فرزه‌یی، عضو این اتحادیه گفته است: «ستر محکمه در حکم تازۀ خود حتا قانون را تفسیر نکرده، بل‌که نظریۀ حقوقی داده است که از نظر قانونی مردود است.»

در همین حال شماری از کارشناسان سیاسی نیز صدور فرمان از سوی دادگاه عالی را نقد کرده و می‌گویند که حکومتی که تا شش ماه نمی‌تواند نتایج انتخابات پارلمانی کشور خود را اعلام کند و وضعیت امنیتی را به سوی بحران سوق می‌دهد، تمدید کار آن خلاف عرف حکومت داری و قانون اساسی است.

احسان نظامی، کارشناس مسایل سیاسی در گفت‌وگو با خبرگزاری پرسش گفت: ممکن رییس‌جمهور بخواهد انتخابات را برگزار کند، اما به دلیل ضعف مدیریتی یا فقدان امکانات مالی قادر به برگزاری انتخابات نمی‌شود و به همین دلیل کشور به بحران می‌رود. بنابر هیچ‌چگونه عقل سالم نمی‌پذیرد که کار چنین رییس‌جمهوری تمدید شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن