معافیت نفتی ایران لغو شد

با اعلام رسمی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، کشورهای معاف از تحریم خرید تیل ایران، از این پس نمی‎‌توانند به‌طور رسمی از امتیازات این معافیت حکومت امریکا استفاده کنند.

پس از خروج رییس‌جمهور امریکا از معاهدۀ کشورهای پنج به علاوۀ یک با ایران که در ایران به نام برجام یاد می‌شود، تعدادی از کشورها مانند چین، هند و کره جنوبی به علت وابسته‌گی پالایش‌گاه‌های‌شان به تیل ایران، از حکومت ایالات متحد خواستند تا برای مدت مشخصی معافیت‌هایی در نظر گرفته شود که این کشورها بتوانند تا تیل ایران را جاگزین تیل مصرفی خود کنند.

این معافیت به ایران اجازه می‌داد که در یک‌سال برگشت دوبارۀ مجدد تحریم‌های ایالات متحد تا حدود یک و نیم میلیون بشکه تیل روزانه بفروشد. هر چند پول فروش این تیل به علت تحریم‌های بانکی ایالات متحد به‌طور مستقیم به ایران برگشت داده نمی‌شود، اما این فروش می‌تواند تا حدی نیازهای خارجی ایران را مرفوع کند. اما با شروع دور جدید تحریم‌ها تحت شعار صفر کردن فروش تیل ایران از سوی امریکا و تحدید بیش‌تر کانال‌های مالی مرتبط با ایران، به نظر می‌رسد ایران سخت‌ترین تحریم‌ها و فشارهای بیرونی اقتصادی تمام طول تاریخش را تحمل می‌کند.

فروش تیل ایران که در اواخر دهه هفتاد میلادی در حدود ده میلیون بشکه تیل در روز می‌رسید، مهم‌ترین منبع برای تأمین منابع ارزی این کشور بود. با خروج لمریکا از برجام، قیمت دالر در ایران به مقدار سه برابر افزایش پیدا کرد. افزایش قیمت دالر باعث بالا رفتن قیمت‌ها و فشار به مردم عادی این کشور شده‌است.

در کنار این‌ها امریکا با اضافه کردن سپاه پاسداران ایران به لیست گروه‌های تروریستی راه را برای فعالیت‌های اقتصادی ضدتحریمی ایران بسته است.

با اعلام عدم تمدید تحریم‌های تیلی علیه ایران، بازار جهانی تیل روند صعودی به خود گرفت که این امر می‌تواند بر رشد اقتصاد جهانی تأثیر و به تبع آن بر اقتصاد افغانستان اثر منفی داشته باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن