غنی برای ماندن در قدرت به پاکستان متوصل می‌شود

عبدالله نجاتی

در مراسم افتتاح بیمارستان محمدعلی جناح در غرب کابل که توسط پاکستان ساخته شده است، معاون دوم حکومت وحدت ملی، سرور دانش از دولت‌مردان پاکستان خواسته است تا نقش سازنده‌تری در مذاکرات صلح ایفا کنند.

این سخنان پس از واکنش‌ها به سخنان چند هفته پیش عمران خان نخست وزیر پاکستان درباره ایجاد دولت موقت در کابل به نوعی پیام فروکش کردن ماجرا را می‌دهد. سخنان عمران خان در برهه‌ای از زمان مطرح شد که دولت اشرف غنی از مذاکرات صلح با طالبان کنار گذاشته شده بود. زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان به صراحت از دولت غنی انتقاد می‌کرد و نماینده دیپولماتیک افغانستان حمدالله محب در واشنگتن به شدت تحقیر شد. اما حالا شرایط در افغانستان به‌گونه‌ دیگر است. اشرف غنی توانسته است حکم تمدید حکومتش را تا زمان برگزاری انتخابات تمدید کند. امریکا گوشۀ چشمی به حضور اشرف غنی در جریان مذاکرات نشان داده است و جبهه عمده مخالف دولت که از نامزدان ریاست جمهوری تشکیل شده اند، دچار پراکنده‌گی هستند.

چه شفاخانه محمدعلی جناح آماده شده بود و چه نبود، سرور دانش آن را افتتاح کرد تا به واسطه آن به دولت‌مردان این روزها مستأصل پاکستانی پیام شفافی برای هم‌کاری برساند. اشرف غنی احمدزی می‌داند که نقش پاکستان در دوام او در صحنه قدرت افغانستان غیرقابل چشم‌پوشی‌ست. اما او فراموش کرده است که فرستادن پیام‌های این‌چنینی از موضع ضعف نه تنها به تغییر مواضع سیاسی پاکستان منجر نمی‌شود بلکه به جبهه طالبان پیام می‌دهد تا در مذاکرات سهم‌خواهی بیش‌تری داشته باشند. اشرف غنی باید بداند که بازی کردن با روش‌های فرسوده‌ی موجود تنها به بدتر شدن شرایط کشور می‌انجامد.  افغانستان برای سخن گفتن با دشمنان و همسایه‌هایش نیاز به قدرتی مبتنی بر عقلانیت جمعی دارد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن