گفت‌وگوهای صلح در سمرقند آغاز خواهد شد

دکتر رنگین دادفر اسپنتا، مشاور پیشین شورای امنیت ملی کشور گفته که به احتمال زیاد به زودی نشست صلح در شهر سمرقند کشور ازبیکستان برگزار خواهد شد.

پیش از ین قرار بود به روزهای شنبه و دوشنبه هفتۀ آینده نشست میان‌افغانستانی در دوحه، پای‌تخت قطر برگزار گردد. در این نشست حکومت فهرست دوصدوپنجا نفری را قرار بود به قطر بفرستد؛ اما شب گذشته ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفت که مرکز مطالعات منازعات و مطاعات بشری قطر که میزبان این نشست بود، نشست را به تاخیر انداخته است. ارگ گفت که انستیتوت قطر فهرستی را به حکومت فرستاده که قابل قبول ما نیست.

دکتر اسپنتا که امروز در انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان صحب می‌کرد در مورد لغو نشست دوحه گفت: «اگر قرار باشد که مذاکرات صلح با چنین هیأتی صورت گیرد، می‌خواهم بگویم که از پیش محکوم به شکست است. بدین ترتیب از پیش به قضایا منفی برخورد نکنیم. یک هیأت کوچک‌تر، موثر و متخصص‌ترهم به دوحه بفرستیم و نیز در گفت وگوهای اصلی صلح که با احتمال زیاد در سمرقند آغاز خواهد شد.»

پیری مایدون، سفیر اتحادیۀ اورپا در افغانستان در این نشست گفت که مذاکراتی نظیر قطر و مسکو به روند صلح کمک نمی‌کند باید حکومت و مردم افغانستان با طالبان رو در رو گفت‌وگو کنند.

نیکولاس کی، نمایندۀ غیرنظامی ناتو در افغانستان در مورد نشست قطر گفت که این گونه نشست‌ها فرصتی برای نشستن گرد یک میز میان مرم افغانستان است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن