اول مرغ به‌دنیا آمد یا تخم مرغ؟

پرسشی که به تکامل حیات در زمین بر می‌گردد: اول مرغ به دنیا آمد یا تخم مرغ؟ این پرسش دانش‌مندان این رشته را به چالش کشید و مجبور به اندیشیدن کرد.

به این معمای در ظاهر ساده ولی مشکل جواب ارایه شده این است که در زمین حیوانات فقاریی که هم‌زمان تخم‌زا و هم چوچه‌زا باشند در ماقبل تاریخ وجود داشته است و هنوز هم وجود دارد.
در دانش زیست‌شناسی و تکامل حیات در زمین یگانه پرسشی که از گذشته‌های دور تا اکنون بارها پرسیده شده، همین پرسش است. یعنی تخمی که از آن مرغ به‌دنیا می‌آید تنها خود مرغ می‌زاید و از طرف دیگر پیدایش مرغ بدون تخم امکان ندارد. پس از این دو اول‌تر کدام به‌دنیا آمده است؟
پژوهش‌گران دانشگاه زیست‌شناسی شهر سدنی استرالیا به دنبال یافتن پاسخ به این پرسش، اولین‌بار به نوعی از چلپاسه دست یافتند که هم‌زمان هم تخم می‌گذارد و هم چوچه‌های سالم به دنیا می‌آورد و نقطۀ عطف این قضیه این بود که چوچه‌های از تخم برآمده با چوچه‌های زاده شده هیچ تفاوت نداشت.

حامله‌گی چلپاسه
پژوهش‌گران می‌گویند یکی از چلپاسه‌های مارمانند که ده تخم گذاشته بود، پس از چند هفته یک نوزاد سالم را از شکم‌اش به دنیا آورد. با پیدا شدن این نوزاد پژوهش‌گران این چلپاسه را چلپاسۀ حامله شده نام گذاشتند و برای اولین‌بار یک نسل چوچه‌زای چلپاسه را در دانش زیست‌شناسی به ثبت رساندند.
مهم‌ترین قسمت تحقیقات دانش‌مندان زیست شناسی این است که در تاریخ علم زیست‌شناسی این اولین واقعه است که دانش‌مندان حیوان فقاریی را به معرفی می‌گیرند که هر دو فرایند (چوچه‌زایی و تخم‌زایی) را هم‌زمان با خود دارد.

نظام تولید‌ مثل و امکان حیات
کاملا وتنگتن پروفیسور علوم زیست‌شناسی دانشگاه سدنی گفته است: این در واقع از عجیب‌ترین اکتشافاتی است که تا هنوز نزد ما به ثبت رسیده است. باید به حقایق زیادی در مورد این حیوان دست یابیم.
زیست‌شناسان به این باور اند که این‌گونه حیوانات در دنیا برای اولین بار دیده شده است که تعداد شان بسیار کم است. به ندرت اتفاق می‌افتد که هم‌زمان دو فرایند تولید مثل در یک حیوان وجود داشته باشد.

مبارزۀ تکاملی با تغییرات محیط زیست
کاملا گفته است که هر حیوان فقاریی چوچه‎‌زا برای تخم گذاشتن یا تغییر فرایند تولید مثل به حد میانه باید ۱۵۰ روند ارتقایی را پشت سر بگذراند تا احتمال تغییر فرایند به دست بیاید.
او افزوده است: حیوانات فقاری در نخست تخم‌زا بودند و پس از گذراندن روند تکامل چندین خانواده، صلاحیت چوچه‌زایی را به دست آوردند؛ یعنی آن‌ها به جای تخم‌زایی به چوچه‌زایی شروع کردند. زمانی که این فرایند را به پشت سر می‌گذاشتند، چوچه‌های‌شان را به مدت زمان طولانی در شکم خود نگه می‌داشتند تا شرایط زنده‌گی در بیرون را تکمیل کرده و از خطر دور باشند و فرایند حامله‌گی از هیمن‌جا به دست می‌آید. اگر از دیدگاه تکامل حیاتی حیوانات به فرایند تغییر چوچه‌زایی به تخم‌گذاری و برعکس آن دیده شود، حیوانی که دچار این وضعیت شده است به دنبال بقای نسل خود بوده و می‌خواسته مطمئن شود که تداوم نسل‌اش از آفت‌های طبیعی در امان خواهد ماند.
آن‌ها با این کار خود را به وضعیت خیلی مثبت و یا خیلی منفی طبیعی آماده می‌کنند. این عمل در واقع مبارزه با تعییرات محیط زنده‌گی خودشان است.

نویسنده: الکسندر فروئید
ترجمه: روف عنبر
منبع: صدای آلمان-اردو

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن