امنیت و عدالت: جرگۀ مشورتی صلح فرمایشی‌ست و توانایی باز کردن گره بحران را ندارد

دستۀ انتخاباتی امنیت و عدالت  و جریان محور  مردم افغانستان با نشر خبرنامه‌ای جرگۀ مشورتی صلح را را که قرار است به تاریخ نهم ثور سال روان برگزار گردد، تحریم کرده و گفته که اعضای این دسته و جریان در چنین جرگۀ فرمایشی شرکت نخواهند کرد.

اینک متن کامل اعلامیه را در ذیل می‌خوانید:

«اعلامیۀ مشترک تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» و محور مردم افغانستان
در پیوند به برگزاری لویه‌ جرگۀ ‌مشورتی ‌صلح

یک‌شنبه
۲۶/۰۱/۱۳۹۸

افغانستان از رهگذر سیاسی و امنیتی، در حساس‌ترین برهۀ تاریخ‌اش قرار دارد.
جرگه‌ها منحیث یک عرف پسندیده در مراحل گوناگونی از تاریخ افغانستان گره‌گشای برخی از چالش‌های کشور ما بوده و از اعتبار ملی برخوردار است.
تیم انتخاباتی امنیت و عدالت و محور مردم افغانستان از هرگام مثبتی که جهت عبور از بحران و دست‌یابی به صلح مبتنی بر‌خواست مردم افغانستان برداشته شود، حمایت و پشتیبانی می‌کند.
بدون تردید صلح یکی از نیازهای بس مهم و حیاتی ملت ما بعد از چهار دهه جنگ و مصایب تلقی می‌شود. یقینن در این فرصت مراجعه به آرای شهروندان از معبرهای حقوقی و مشروع قانون اساسی، امریست بایسته.
اما زیر نام مشورت برای صلح، سؤاستفاده از نهاد‌های با اعتبار ملی، چون جرگه به بهانۀ نظر خواهی توسط تیم حاکم، اقدامیست ناصواب، غیر موثر و فاقد مشروعیت حقوقی و سیاسی .
روی این ملحوظ با درک عمیق از وضعیت سیاسی و ابهامات و پرسش‌های بسیار جدی در باره اهداف جرگه یاد شده و موثریت آن در ا‌وضاع کنونی و نحوه انتصاب و فراخوان اعضای آن بایسته می‌دانیم تا در این جرگه شرکت نکنیم.

 1. ترکیب تیم رهبری برگزارکننده جرگه مشورتی صلح وابسته به یک تیم انتخاباتی بوده و فاقد مشروعیت و مقبولیت ملی می‌باشد؛
  2. اجندای جرگه تاکنون مبهم و ناروشن بوده و پیرامون آن وضاحت ‌وجود ندار؛
  3. در حاشیه قرار دادن جریان‌ها، احزاب و نهادهای مدنی در امر برگزاری جرگه و محول کردن اتخاذ تصامیم کلان در حول منافع محدود یک حلقۀ خاص در برگزاری جرگه نگرانی دیگری است که قابل تشویش پنداشته می‌شود؛
  4. تخصیص پنج میلیون دالر از خزانه ملت گرسنه و برهنه‌پا بدون شفافیت در مصرف و اهداف روشن؛
  5. عدم میکانیزم مدون و منطقی در امرگزینش اعضای جرگه؛
  6. فلج شدن دستگاه اجرایی حکومت در روزهای برگزاری جرگه و مزاحمت به شهروندان کابل در آستانه فرا رسیدن ماه مبارک رمضان؛
  7. استفاده سؤ از نام جرگه و بهره‌گیری انتخاباتی توسط تیم حاکم؛
  8. غیر اجرایی بودن فیصله‌های جرگه (تیم حاکم در طول عمرش به هیچ یک از خواست‌های برحق و مشروع شهروندان و جریان‌های سیاسی تمکین نکرده است بنآ فیصله‌های جرگه هیچ‌گونه ضمانت اجرایی در پی نخواهد داشت؛
  9. نبود جایگاه و تعریف روشن حقوقی از چنین جرگه‌ها در قوانین نافذه کشور؛
  مسایل فوق از زمره نگرانی‌های کلیدی اند که موجب نگرانی جدی تیم انتخاباتی امنیت و عدالت و محور مردم افغانستان می‌شوند و ما را وا‌ می‌دارند تا از این جرگه دور بمانیم.
  تیم انتخاباتی امنیت و عدالت و محور مردم افغانستان برگزاری چنین جرگه‌های فرمایشی با اجندای مبهم را نه تنها گره‌گشا برای چالش‌های فرا راه روند صلح در کشور ندانسته؛ بل‌که موجب خلق بحران‌های مضاعفی در کشور می‌داند که مدیریت آن‌ بسیار دشوار خواهد بود.
  در فرجام تیم انتخاباتی «امنیت و عدالت» و محور مردم افغانستان بعد از بررسی همه جانبه از چه‌گونگی برگزاری جرگه با توجه به نگرانی‌های جدی متذکره به این نتیجه رسیده است که در این جرگه اشتراک نکند.
  تیم انتخاباتی امنیت و عدالت و محور مردم افغانستان اشتراک در جرگه را تحریم و با متحدین‌اش گام‌های عملی را در جهت ختم جنگ و تامین ثبات از مجرا‌های مشروع و مقبول بر خواهد داشت.

باحرمت
تیم انتخاباتی امنیت و عدالت تحت رهبری
رحمت الله نبیل»

هم‌زمان با این تیم‌های انتخاباتی دیگر نیز به شمول «ثبات و هم‌گرایی» «صلح و اعتدال» جرگۀ مشورتی صلح را که از سوی حکومت ترتیب دیده شده، تحریم و عدم اشتراک خود را در این جرگه اعلام کرده‌اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن