طالبان از معاملات غنی پرده برداشتند

«اشرف غنی پیش از وارد شدن به ارگ به مردم می‌گفت که داکتر عبدالله عبدالله برندۀ انتخابات است. از راه‌های مختلف با ما ارتباط گرفت تا بالاخره در دوبی با طالبان نشست و روی سه مورد با آنان توافق کرد.»

جمله‌ای که خواندید از نظر محمد مطمئن، افراد نزدیک به طالبان است که آن را در «میزگرد آسیب‌شناسی روند صلح در افغانستان» در کانون اصلاحات گفته است. مطمئن در این میز گرد در مورد نشست طالبان و غنی در دوبی و موارد توافقی آنان گفت: نخست این‌که حکومت آینده هیچ‌گونه پیمان امنیتی با ایالات متحده امضا نکند. دوم توافق روی مذاکرات مستقیم با طالبان نه با پاکستان. سوم متوقف کردن حملات هوایی و آزادی زندانیان طالب، که اشرف‌غنی پس از رفتن به ارگ به هیچ کدام‌اش عمل نکرد.

آقای مطمئن در این نشست به تعهد طالبان نسبت به وعده‌های که به رییس‌جمهور غنی کرده بودند نیز اشاره کرد و گفت که طالبان بر وعده‌های‌شان پابند بودند و به آن عمل کردند؛ اما آقای غنی به آن وعده‌ها عمل نکرد. او وعده‌های طالبان را که به غنی داده بودند چنین بیان داشت: ۱- اجازه دادن به برگزاری انتخابات در ساحات تحت کنترل طالبان.۲- تشویق کردن مردم جهت رای دادن به اشرف غنی. ۳- پرکردن صندوق‌های رای و تقلب گسترده به نفع اشرف‌غنی توسط طالبان.

 او هم‌چنان با اشاره به توافق نکردن طالبان به نشستن گرد یک میز با اشرف غنی گفت که چون طالبان پیش از نیز با دکتر غنی نشست داشته اند و به‌خاطر این که وی به وعده‌های خود عمل نکرد، دیگر نمی‌خواهند با او گرد یک میز بنشینند.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن