نیمی از جمعیت افغانستان به صلح طالبانی باور ندارند

بنیاد آسیا گزارش کرده که ۴۲ درصد مردم افغانستان نسبت به پروسۀ صلح بی‌باور اند.

بر اساس نظرسنجی که این بیناد در میان اقوام افغانستان انجام داده نشان می‌دهد که ۶۴ درصد پشتون‌، ۵۱ درصد تاجیک‌، ۴۳ درصد مردم هزاره و ۳۹ درصد مردم ازبیک افغانستان نسبت به پیوستن گروه طالبان به پروسۀ صلح بی‌باور اند.

قرار است در ماه جاری میلادی دور بعدی گفت‌وگوهای قطر آغاز گردد.

در نشست بعدی قطر رهبران سیاسی افغانستان، هیأت طالبان، نماینده‌گان ایالات متحد امریکا و به احتمال زیاد نماینده‌گان حکومت افغانستان اشتراک خواهند داشت.


طالبان در جریان گفت‌وگوهای شان با نماینده‌گان امریکا پیوسته از نشستن با حکومت افغانستان خودداری کرده اند.

این گروه در تازه‌ترین بیانیۀ خود نگاشته اند که در نشست بعدی قطر با نماینده‌گان حکومت گرد یک میز نخواهند نشست و اگر کسی از حکومتی‌ها می‌خواهد در این نشست اشتراک کند، باید از نشانی خود اشتراک کند نه از حکومت کابل.

با این حال ارگ ریاست جمهوری برای آماده‌گی اشتراک در نشست قطر جمعی را تحت نام «شورای عالی مصالحه» تشکیل داده است تا این شورا اشخاص و افراد اشتراک کننده در نشست قطر را برگزیند.

از سوی دیگر دوازده تن از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از کارکردهای شورای عالی مصالحه، گفته اند که ترکیب این شورا همه‌شمول و ملی نیست و اشخاص آن بر اساس سلیقه‌های شخصی ارگ انتخاب گردید‌اند.

با آن که مذاکرات قطر در آستانۀ نهایی شدن خویش قرار دارد، اما رابطۀ طرف‌های این مذاکره چندان خوب به نظر نمی‌رسد.

طالبان حضور حکومت افغانستان را در این مذاکرات نمی‌پذیرند و حکومت نیز در حال آماده‌گی برای اشتراک در این مذاکره است. گروه طالبان با وجود آن که در جریان گفت‌وگوها قرار دارند، اما هم‌زمان از حملات تروریستی شان در داخل خاک افغانستان نیز دست بر نمی‌دارند.

روی همین تناقضات اکثریت مردم افغانستان نسبت به پیوستن این گروه به پروسۀ صلح بی‌باور اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن