نامزدان انتخابات ریاست جمهوری: ترکیب شورای عالی مصالحه به زودترین فرصت باید تغییر کند

دوازده تن از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای گفته اند که هیچ نهاد یا گروهی صلاحیت در تصمیم‌گیری‌های بزرگ و ملی را ندارد . هم‌چنان این نامزدان با انتقاد از شورای عالی مصالحه که از سوی ارگ ریاست جمهوری تشکیل گردیده، گفته اند که ترکیب این شورا همه‌شمول نیست.

اینک متن خبرنامه را در ذیل می‌خوانید:

«بسم الله الرحمن الرحیم

اعلامیۀ مطبوعاتی تیم‌های انتخاباتی در مورد پروسهٔ صلح و شورای عالی مصالحه

دوازده تن از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، صلح را یک پروسه ملی و همه شمول می‌دانند و بدین باورند که هیچ نهاد یا گروهی صلاحیت انحصاری تصمیم گیری در مورد این مسأله ملی را ندارد. این کاندیدان «شورای عالی مصالحه» را که اخیرا از جانب حکومت افغانستان تشکیل گردیده است، همه شمول نمی‌دانند و ترکیب فعلی آن را نمی‌پذیرند.

از آنجایی که کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری با حمایت ملی و فراگیری که دارند، از شخصیت های تأثیرگذار بر فرایندهای سیاسی کشورند، به تمامی مسایل کلان ملی، به خصوص به مسایل مرتبط با صلح می‌بایست مشورت پیوسته با آن‌ها صورت گیرد. در غیر آن هیچ تصمیم یک‌جانبه‌ای نمی‌تواند همه‌پذیر باشد و منافع ملی کشور را تأمین نماید.

کاندیدان ریاست جمهوری با اذعان به این‌که هیچ‌گونه مشورتی با آن‌ها در مورد شورای عالی مصالحه و تعیین اعضای آن صورت نگرفته است، متفقن بر این باورند که این شورا باید دارای ترکیب ملی و همه‌شمول باشد و نماینده‌گان واقعی مردم افغانستان از اقشار مختلف شامل آن باشند. بدین لحاظ ترکیب شورای عالی مصالحه باید در زودترین فرصت ممکن تغییر کند و در مشورت با کاندیداهای ریاست جمهوری، شورای عالی مصالحۀ جدیدی که هم ملی باشد و هم توان و ظرفیت پیشبرد صلح به عنوان یک مسأله ملی را داشته باشد، تشکیل شود.

کاندیدان ریاست جمهوری این را مسوولیت خویش می‌دانند که در کنار نماینده‌گان واقعی احزاب، جریان‌های سیاسی، جامعه مدنی، زنان، و متنفذین، شورای عالی مصالحه در چارچوب جمهوری اسلامی افغانستان مجددن شکل بگیرد که علاوه بر شمولیتِ ملی نماینده‌گان حکومت نیز در ترکیب آن موجود باشد تا در مورد تصامیمِ کلان ملی حسِ مشارکتِ فراگیر تامین گردد و الا تصامیم شورای مصالحه ملی کنونی را قابل قبول ندانسته مطابق به منافع ملی نمی‌دانیم.

شورای جدید که شمولیتِ ملی داشته مکلف است در راستای اهداف و منافع علیای کشور، چهارچوب صلح را تعیین و اهداف آن را ترسیم نماید. این شورا اعضای هیات مذاکره کننده را نیز با رعایت اصل همه‌شمولی و فراگیر انتخاب خواهد کرد. همچنین شورای عالی مصالحۀ جدید به عنوان عالی ترین مرجع تصمیم‌گیری در بارهٔ صلح، در باره لویه جرگه مشورتی صلح و ضرورت یا عدم ضرورت برگزاری آن در شرایط حساس کنونی تصمیم خواهد گرفت. این امر بدین سبب است که هیچ جناحی نتواند از پروسۀ صلح و لویه جرگه به عنوان یک مکانیزم ملی، به نفع شخصی و تیمی خود سوء استفاده کند و این ساز و کار ملی را به کمپاین انتخاباتی مبدل نماید .

احمدولی مسعود 
ابراهیم الکوزی 
حکیم تورسن 
رحمت الله نبیل 
شهاب حکیمی
شیدا محمد ابدالی 
عنایت الله حفیظ 
غلام فاروق نجرابی 
فرامرز تمنا 
محمد حنیف اتمر 
نورالرحمن لیوال 
نورالحق علومی

۲۰ حمل ۱۳۹۸ – کابل – افغانستان.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن