طالبان افغان‌ اند، برادران ما هستند؛ به دعوت‌شان لبیک می‌گوییم

زشتی و زیبایی زنده‌گی زمانی رخ می‌نمایاند که زنده‌گی در خدمت هدف ‌واقع شود و تلاش تفسیر زنده‌گی. زشتی و زیبایی آدم‌ها را در آیینۀ جامعه می‌توان به درستی دید، چون بازخوردهای کردار و رفتار و گفتار را از مردم می‌گیریم. تشنه‌گان قدرت، تشنۀ قدرت اند و مرادشان زیبایی زنده‌گی خود و دیگری نیست.

«اگر از من برای شرکت در مذاکرات قطر دعوت شود، حتمن می‌روم. طالبان افغان‌ اند، برادران ما هستند. حتمن می‌روم.» این جمله آن‌قدر به کرات استفاده شده که نام گویندۀ آن فراموش شده و خود جمله تبدیل شده به نام. بیش‌تر از دو دهه پیش گروهی در افغانستان آمدند و برای رسیدن به هدف خود تا حذف بی‌گناه‌ترین شخص جامعه پیش رفتند. این گروه در دو دهه چنان بر جنایت یا در جنایت اشراف پیدا کردند که حتا دست به آتش زدن انسان زنده می‌زنند. دور نمی‌رویم. در همین دو روز اخیر ویدیوی را دیدم که طالبان در ولایت لوگر خانم بارداری را به جرم این‌که هم‌سرش سرباز ارتش است، آتش زدند. هم‌زمان با این عمل زشت، ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی از ولایت نورستان پخش شد که در در آن دختری به جرم آوازخواندن در عروسی و جمع خانواده، در محضر خورد و بزرگ توسط طالبان شلاق زده می‌شود.

جنایت این گروه در این یادداشت کوتاه نمی‌گنجد و برای گنجانیدن آن نیاز به وحشت‌نامۀ است. اکنون این گروه برای گرفتن قدرت سیاسی در افغانستان قرار است با کلان‌های سیاسی کشور در دوحه نشست داشته باشند و در بدل کشتن و بدختی‌آفرینی‌شان، ۵۰ درصد سهم در حکومت افغانستان نیز می‌خواهند، حکومتی که هزاران مادر و پدر به خاکسترنشسته مردم‌اش اند.

برگردیم به تفسیر زشتی زنده‌گی قدرت‌طلب و حاکمیت‌خواهی که برای رسیدن به هدف بالای خاکستر زن سوختانده شده- به دست برادرانش- گریه می‌کند و روی طالبی که زن را آتش زده می‌بوسد و برادر خطابش می‌کند. قضاوت تفاوت میان کسی که انسان را آتش می‌زند و آنی که برادرش می‌خواند، باشد نزد وجدان شما.

کاروانی که قرار است سوی قطر حرکت کنند، باید بدانند! مادران ما آنانی را که دختران‌شان را آتش زده اند به هیچ روی نمی‌بخشند، پسری که معشوقه‌اش به جرم شادزیستن شلاق خورده، شلاق‌زن را نمی‌بخشد. سربازی که از بین ۳۰ هم‌سنگرش تنها او زنده مانده، قاتل هم‌سنگران خود را نمی‌بخشد. همسر سرباز شهیدشده‌ای که زحمت بزرگ کردن هشت کودک قد و نیم‌قد روی شانه‌اش افتیده، قاتل پدر فرزندان خود را نمی‌بخشد. پایان سخن این‌که مردم افغانستان قاتل و هم‌کاسه‌های او را نخواهند بخشید.

سینا محب

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن