کلاه‌برداری القاعده در بریتانیا

سازمان استخباراتی بریتانیا به روز یک‌شنبه گفته است: کلاه‌بردارانی که ۸ بلیون پوند را از پول‌ مالیاتی شهروندان بریتانیا دزدی کرده بودند، ۸۰ میلیون آن را صرف کمک به گروه تروریستی القاعده ‌و رهبر این گروه «اسامه بن لادن» کرده‌اند.

پیش از این روزنامۀ «سندی تایمز» بریتانیا نیز گزارش تحقیقی «سرویس امنیتی» بریتانیا را به نشر رساند که نشان می‌دهد این کلاه‌برداران کمک‌های‌شان را به گروه تروریستی القاعده در افغانستان و پاکستان فرستاده‌اند.

پرونده‌هایی که از سوی سازمان استخباراتی بریتانیا در «سندی تایمز» به نشر رسیده، نشان می‌دهد که این گروه مافیایی مسوول انفجارهای شهر لندن در سال ۲۰۰۵ میلادی نیز می‌باشند که در آن حمله ۵۲ تن کشته و صدها تن دیگر زخمی شده بودند.

روزنامۀ «سندی تایمز» به نقل از «سرویس امنیتی» بریتانیا نوشته است که این گروه مافیایی هشت بلیون یورو را از مردم عام بریتانیا به بهانۀ مالیه جمع‌آوری کرده و به کمپ‌های نظامی «اسامه بن لادن» فرستاده‌اند و پس از راه‌اندازی حمله «یازدهم سپتمبر»، او را کمک کرده‌اند تا پنهان شود.

روزنامۀ افزوده است که سازمان «عایدات و حقوق سلطنتی» بریتانیا پس از یک سال تحقیق و ارزیابی ثابت کرد که این گروه مافیایی با یکی از مسوولان حمله‌های سال ۲۰۰۵ در شهر لندن (شهزاد تنویر) نیز ارتباط داشته‌است؛ اما برای این‌که بتوانند به پرونده‌های دیگر این گروه نیز دست پیدا کنند، گزارش خود را با «سرویس امنیتی» بریتانیا شریک نکرده‌اند.

سازمان «عایدات و حقوق سلطنتی» به روز یک‌شنبه در یکی از بیانیه‌های خود به روزنامۀ «سندی تایمز» گفته است: «ما نقش مهم خود را بر ضد این‌چنین جنایت‌های تروریستی به گونۀ خیلی جدی انجام خواهیم داد.»

میگ میلر، رییس کمیتۀ حساب‌های عمومی بریتانیا گفته‌است که یافته‌های‌شان را برای یک بازپرسی و تحقیق در پارلمان بریتانیا می‌فرستند و وزیر کابینه و مشاور امنیتی صدر اعظم این کشور را نیز در این زمینه در جریان خواهد گذاشت.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن