نبیل: با تغییر چهره‌ها نمی‌توان در کمیسیون‌ انتخابات تغییر آورد

رحمت‌الله نبیل، رهبر تیم «امنیت و عدالت» در یک گفت‌وگوی ویژه با آژانس خبری پژواک از مدیریت ضعیف رهبران حکومت در مورد انتخابات انتقاد کرده و گفته که با تغییر چهره‌ها نمی‌شود در کمیسیون انتخابات اصلاحات آورد.
آقای نبیل در این گفت‌وگو کارکرد رهبران حکومت افغانستان را در طول هجده سال گذشته مورد انتقاد قرار داده و بیان داشته که در این مدت فرصت‌های مناسبی پیش آمد، اما رهبران نتوانستند از این فرصت‌های استفاده درست و مطلوب کنند.
او ضمن اظهارات‌اش در پیوند به روند صلح، وضعیت امنیتی، سیاسی، اقتصادی و… افغانستان به مسألۀ انتخابات- عنصر سرنوشت‌سازی که باور و ارادۀ مردم افغانستان را نسبت به سرنوشت‌شان آشفته کرده- نیز پرداخته است.
رحمت‌الله نبیل با ابراز این‌که انتخابات نیازمند تغییر و اصلاح‌سازی است، تصریح کرده‌است: تغییر چهره‌ها در کمیسیون‌های انتخاباتی نمی‌تواند اصلاحات را به‌وجود آورد؛ باید ارادۀ سیاسی به انتخابات شفاف و اصلاح در قوانین انتخاباتی به‌وجود آید و سیستم طوری عیار شود که افراد و اشخاص بر اساس آن کنترول شوند.
او افزوده‌است: «کمیشنران قبلی هم افراد اکادمیک و از جامعۀ مدنی بودند؛ چون سیستم درست نیست، آنان نتوانستند یک انتخاباتی که مورد قبول همۀ مردم افغانستان باشد را برگزار کنند و سلامت روانی انتخابات را حفظ کرده نتوانستند و در انتخاب کمیشنران جدید هم بعضی مشکلات وجود دارد.»
نامزد تیم «امنیت و عدالت» با انتقاد از روند حزبی‌سازی گزینش کمیشنران کمیسیون انتخابات، تصریح کرده که در میان افراد معرفی‌شده، چهره‌های مسلکی نیز وجود داشت؛ اما نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری افراد ضعیفی را که از سوی احزاب معرفی شده بودند، انتخاب کرده‌اند.
آقای نبیل در این مصاحبه خاطرنشان کرده: «نامزدان ریاست جمهوری، تاکنون از فلتر کمیسیون شکایات انتخاباتی بیرون نشده‌اند؛ اما این نهاد روی اسناد ارایه‌شدۀ نامزدان مُهر صحت را گذاشته است. پرسش این‌جاست آیا تمامی این اشخاص، وارد کارزارهای انتخاباتی شده می‌توانند یا خیر؟»
او با اشاره به چالش‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 1393 گفته است که مردم نگران مهندسی شدن انتخابات از سوی رییس‌جمهور و شماری از نامزدان دیگر استند.
نامزد تیم «امنیت و عدالت» انتخابات‌های گذشته را در افغانستان بحران‌زا و ناکام عنوان کرده و بیان داشته است: «اگر این‌بار انتخابات به‌طرف مشکلات برود، نه‌ تنها در عرصۀ مردم‌سالاری ناکام خواهیم بود، بل‌که به‌طرف بحران‌های بسیار شدید خواهیم رفت.»
رحمت‌الله نبیل در پایان این مصاحبه خطاب به اعضای جدید کمیسیون‌های انتخابات گفته است که خواست احزاب، وابسته‌گی‌های قومی، زبانی، سمتی و… را کنار گذاشته و مردم رنج‌دیدۀ افغانستان را در نظر داشته باشند.


قابل یادکرد است که اعضای جدید کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخابات روز دوشنبه (13 حوت) تعیین گردیدند و مراسم تحلیف‌شان را نیز به‌جا آوردند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن