«می‌بوسمت در بین طالب‌ها، نمی‌ترسی!»

«ادبیات و آفرینش ادبی در جامعه، بسترسازی و ذهنیت‌سازی می‌کند تا موج‌های مدنی و روشن‌فکری شکل بگیرد و جلو استبداد گرفته شود. به تنهایی نمی‌شود در برابر طالب ایستاده شویم؛ باید موج‌های مردمی و مدنی را گسترده کنیم و در برابر دشمنان آگهی بایستیم. با ادبیات است که می‌شود به جنبش‌ها و موج‌های مردمی ذهنیت و فکر روشن را ببخشیم»

داکتر سمیع حامد، شاعر و نویسنده در برنامۀ «می‌بوسمت در بین طالب‌ها، نمی‌ترسی» شعرخوانی رامین مظهر در اعتراض به سیاست تضرع، آمده است و برای جمعی که در این برنامه آمده اند، در پیوند به سیاست تضرع و صلح با طالبانی که تا دی‌روز دهشت‌افگن خوانده می‌شدند و حمله‌های بزرگ تروریستی را به دوش خویش می‌گرفتند، سخن‌رانی می‌کند.

سمیع حامد، شاعر

«مهتری گر به کام شیر در است/ شو خطر کن ز کام شیر بجوی/ یا بزرگی و عز و نعمت و جاه/ یا چو مردانت، مرگ رویاروی» یاسین نگاه سخنانش را با سرودۀ حنظلۀ بادغیسی شروع می‌کند و ادبیات را نسخۀ راستین و نسخۀ مبارزه می‌خواند.

او خطاب به نشست مسکو می‌گوید: اگر شما با هم مساله ندارید؛ ما با کلیت شما مساله داریم و اجازه نمی‌دهیم خون قربانیان ما فروخته شود. او تصریح می‌کند: خواب دسته جمعی و نوشتن تنها در شبکه‌های اجتماعی، کار را به جایی نمی‌رساند. از کرخ هرات تا پامیر بدخشان مردم باید در برابر استبداد و پامالی خون قربانیان ده‌مزنگ، زنبق، وزارت داخله، چهارصد بستر، سربازانی که تا آخرین لحظۀ عمرشان از خاک و مردم افغانستان دفاع کرده‌اند و… ایستاد شویم. مردن در ده‌مزنگ شرف دارد تا تسلیم شدن در برابر طالب.

یاسین نگاه، شاعر و نویسنده

«روزهایی مهاجرت بود. در کابل راکت می‌بارید. در آن روزگار، ادبیات بهترین پناه‌گاه ما بوده‌ و شعر بزرگ‌ترین سلاح عقلانی در برابر جنگ. ادبیات در افغانستان، صادق‌ترین روایت‌گر جنگ بوده‌است. شعر در تاریک‌ترین روزهای جنگ، برای ما اندیشیدن به زیبایی را می‌آموزاند. مردم افغانستان باید در برابر استبداد، نابرابری، تبعیض و… ایستاده شوند و به تمام حکومت‌های مستبد نه بگویند.»  

شهرزاد اکبر

بانو شهرزداد اکبر، رییس بنیاد جامعه باز افغانستان نیز در این برنامه شرکت کرده بود و متن بالا چکیده‌یی از سخنان او است.

رامین مظهر، شعر «می‌بوسمت در بین طالب‌ها، نمی‌ترسی» را می‌خواند. هم‌چنان در این برنامه که برابر است با زادروز «صمیم فرامرز» خبرنگار استثنایی طلوع، به یاد آن قربانی آزادی و مردم‌سالاری شمع افروخته می‌شود.

رامین مظهر، شاعر

صمیم فرامرز، یکی از خبرنگاران استثنایی طلوع نیوز همراه با رامز احمدی، تصویر بردار طلوع نیوز که در چهارده‌هم ماه سنبلۀ سال روان برای پوشش خبری حملۀ انتحاری بر ورزشگاه میوند در دشت برچی شهر کابل رفته بودند، جان باختند.

این برنامه از سوی مرکز فرهنگی شهر کتاب، خانۀ دوست، مرکز مطالعات پل، مردمک و نشر آی‌خانم در تالار هنرهای دانشگاه کابل راه‌اندازی شده بود.

مانیار مهرآیین

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن