تیم «امنیت و عدالت» برای نامزدی در انتخابات پیش‌رو نام‌نویسی کرد


تیم «امنیت و عدالت» امروز (۲۹ جدی) به‌صورت رسمی، رحمت‌الله نبیل را به عنوان نامزد ریاست جمهوری، جنرال مراد علی مراد را به عنوان معاون نخست و بانو مسعوده جلال را به عنوان معاون دوم برای انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو معرفی کرد.

رحمت‌الله نبیل، در صحبت‌ با رسانه‌ها گفت که در صورت پیروزی تیم «امنیت و عدالت» اصلاحات بنیادین و ضروری را در کشور اعمال خواهد کرد.  آقای نبیل تصریح کرد که ایجاد یک حکومت غیرمتمرکز، کاهش صلاحیت‌های رییس‌جمهور و محول کردن نقش بیش‌تر به دست‌یاران آن، تشکیل کمیسیون مستقل اصلاحات قانون اساسی، سهیم ساختن والیان  در مسایل بزرگ کشوری و صلاحیت دادن بیش‌تر به آنان، مبارزه با فساد، تامین امنیت و برقراری صلح در کشور، برنامه‌های مهم تیم آنان می‌باشد که در صورت پیروزی برای محقق کردن آن تلاش‌های جدی خویش را به خرج خواهند داد.

تکت انتخاباتی «امنیت و عدالت» هستۀ امنیتی بوده و کادرهای مطرح امنیتی در آن حضور دارند. رییس این تیم در طول پیشینۀ کاری‌اش در حکومت به عنوان یک شخص بزرگ و مطرح امنیتی انجام وظیفه کرده است.

 رحمت‌الله نبیل، کارش را در سال ۱۳۷۴خورشیدی در کمیشنری سازمان ملل متحد آغاز کرد و برای مدت ۹ سال در بخش‌های مختلف این سازمان ایفای وظیفه کرد.

با شکل‌گیری حکومت جدید، رحمت‌الله نبیل در سال ۱۳۸۳ کارش را در حکومت به‌عنوان معاون روابط داخلی شورای امنیت ملی افغانستان آغاز کرد. سپس به‌عنوان رییس امور داخلی گماشته شد و پس از آن در سمت رییس هستۀ مرکزی تحلیل شورای امنیت ملی انجام وظیف کرد.

آقای نبیل، با مشورت رییس‌جمهور پیشین در سال ۱۳۸۴ خورشیدی، ریاست محافظت از رییس‌جمهور (PPS) را بنیان‌گذاری کرد. وی در سال ۱۳۸۹ خورشیدی با فرمان رییس‌جمهور  و با دریافت اکثریت رای اعتماد از سوی اعضای مجلس نماینده‌گان به‌عنوان رییس عمومی امنیت ملی افغانستان انتخاب گردید و پس از دو سال انجام وظیفه، دوباره به سمت معاون شورای امنیت ملی گماشته شد.

در ماه سرطان سال ۱۳۹۲  خورشیدی به‌عنوان سرپرست ریاست عمومی امنیت ملی گماشته شد و در ماه قوس سال ۱۳۹۴ خورشیدی از سمت‌اش استعفا کرد.

رحمت‌الله نبیل در ۲۵ سرطان سال ۱۳۹۶ در تبانی با شماری از شخصیت‌های سیاسی و مطرح کشور، جریان «محور مردم افغانستان» را نیز بنیان‌گذاری کرد.

 جنرال مراد علی مراد، معاون نخست تیم «امنیت و عدالت» که به جنرال همیشه در سنگر مشهور بوده و در کرسی‌های مهم ارتش کشور ایفای وظیفه کرده است. آقای مراد پیش از این معاون ستاد ارتش کشور و فرماندۀ گارنیزیون شهر کابل بود. او بارها خودش در میدان نبرد همراه با نیروهای امنیتی برای مقابله با هراس‌افگنان شرکت کرده است و از همین خاطر او را لقب «مرد روزهای سخت» را نیز داده اند.

بانو مسعوده جلال، معاون دوم تیم «امنیت و عدالت» نیز از جمله بانوان مبارز کشور است. او نخستین و تنها زنی است که در انتخابات ۱۳۸۳ خورشیدی اشتراک کرد. بانو جلال در دورۀ اول ریاست جمهوری حامد کرزی از ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۵ وزیر وزارت امور زنان کشور بود.

ساختار تیم «امنیت و عدالت» خالی از هرگونه اتهامات و جنایت‌های کلان کشوری بوده و از اعتبار بزرگ امنیتی و سیاسی در کشرو برخوردار است. شخصیت‌های مطرح سیاسی و جمعیت بزرگی از روشن‌فکران از این تیم پشتیبانی کرده‌اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن