فوتبال افغانستان: از قربانی تا قهرمان

هیلی ارغندیوال دختر ۲۲ ساله افغانستانی به تیم فوتبال فلورنتیای ایتالیا پیوست.

بانو هیلی پیش از این در تیم سانتی کالارا، در لیگ امریکا بازی می‌کرد.  او متولد کالیفرنیای امریکا است و در سال ۲۰۱۰ در سن ۱۴ ساله‌گی به عنوان بازیکن تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در مسابقات قهرمانی زنان در بنگله‌دیش انتخاب شد.

خانم ارغندیوال در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان مربی تیم ملی افغانستان در مسابقات قهرمانی زنان در سریلانکا داخل میدان گردید. او اکنون در شهر فلورانس ایتالیا زنده‌گی می‌کند و یکی از دختران برتر در این رشته ورزشی به شمار می‌رود که در سن کم توانسته‌است در تورنمنت‌های بزرگ بازی کند.  

فوتبال از جمله ورزش‌های تیمی و محبوب است که در بیش‌تری از کشورهای جهان علاقه‌مند دارد. با وجود این که چند دهه جنگ در افغانستان، نقش این بازی را در بین جوانان کم‌رنگ ساخته بود، با شکست رژیم افراطی طالبان، فدراسیون فوتبال کشور روی کار آمد و جوانان توانستند به میدان‌های بازی برگردند.

بعد از سقوط طالبان فوتبال نه تنها یک بازی پرطرف‌دار در بین پسران به شمار می‌رود، بل‌که دختران نیز توانسته‌اند جای‌گاه خود را در این ورزش پیدا کنند.

امروز حضور زنان در رشته‌های ورزشی گونه‌گون از جملۀ دست‌آوردهای افغانستان به شمار می‌رود، گرچند حضور زنان در فوتبال در آغاز با مخالفت‌هایی روبه‌رو شد و بیش‌تر خانواده‌ها فوتبال را یک ورزش مردانه تلقی می‌کردند، اما موفقیت و دست‌آوردهای تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در تورنمنت‌های جهانی سبب گردید تا محبوبیت تیم فوتبال دختران در افغانستان بهتر شود و بازی دختران در لیگ‌های معتبر دیگر تابو نباشد.

با وجود این‌که دختران فوتبالیست افغانستانی با محدودیت‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، اما نگرانی‌ها در مورد مصئونیت آنان یکی دیگر از موضوعاتی است که به مشکلات‌شان افزوده است.

در تازه‌ترین گزارش‌ها گفته شده است که دختران فوتبالیست از فضای کاری مصئونی برخوردار نیستند و شماری از آنان از سوی رییس فدراسیون فوتبال و شماری دیگر از مقامات این فدراسیون مورد بدرفتاری جنسی قرار گرفتند.

روزنامۀ  گاردین در تازه‌ترین گزارشی که به نشر سپرده بود، روایت چند از دختران فوتبالیست که از سوی کرام‌الدین کریم مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته بودند، به دامنۀ این نگرانی‌ها می‌افزاید.

در این گزارش، جزییات بیش‌تری از اتهاماتی که قبلن علیه فدراسیون فوتبال و شخص کرام‌الدین کریم وارد شده بود، از سوی سه تن از اعضای پشین تیم فوتبال بانوان افغانستان، بدون ذکر نام‌شان مطرح شده است.

یکی از  اعضای تیم ملی فوتبال دختران به روزنامۀ گاردین گفته است: «او (کرام‌الدین کریم) قصد داشت گلو و لبم را ببوسد اما من از اتاق فرار کردم. بعد مرا کمیتۀ بانوان به اتهام همجنس‌گرایی از تیم اخراج کرد.»

عضو دیگر این تیم به این روزنامه گفته است: پس از آن‌که آقای کریم در اتاق مخفی‌اش بر وی تجاوز کرد، با مشت به صورت او کوبیده و سلاح را بر سرش گذاشته و هشدار داده است که در صورت شکایت، او و اعضای خانواده‌اش را خواهد کشت.

رییس فدارسیون فوتبال کشور و چهار تن از هم‌کاران او در پیوند به قضیۀ آزار و اذیت جنسی اعضای تیم ملی فوتبال دختران افغانستان، از سوی دادستانی کل ممنوع‌الخرج گردیدند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن