ازدواج زودهنگام؛ زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی

ازدواج سنت حسنه‌یی است که موجب تکامل و آرامش زن و مرد در کنار هم‌دیگر می‌شود. پاک‌دامنی، عفت، تکمیل دین، دوری از انحرافات و تداوم نسل را در پی دارد. از این رو دین اسلام برای آن اهمیت زیادی قائل است. با توجه به این‌که حکومت فقر را عامل اصلی ازدواج‌های زود هنگام تشخیص داده، در برنامه ملی کاری بر آموزش‌های فنی دختران تاکید شده تا آنان قادر به تامین هزینه‌های زندگی خود گردند و سربار خانواده‌ها نباشند.

 جنگ و ناامنی عامل دیگر ازدواج‌های زود هنگام خوانده شده‌است. به گفتۀ کارشناسان، بسیاری از خانواده‌ها به این عقیده‌اند که نگه‌داری از دختران در شرایط ناامن و پر خطر مثل وضعیت افغانستان کاری‌ست دشوار. عزیز فروتن، سخن‌گوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف گفته‌است: «افغانستان قانون منع خشونت علیه زنان را به امضا رسانیده و در برابر این قانون مکلفیت‌های دارد و باید دربارۀ ازدواج دختران خرد سال در افغانستان توجه بیش‌تری انجام دهد. میزان ازدواج دختران خرد سال در افغانستان بسیار بالا است. دفاتر سازمان ملل در افغانستان از جمله دفتر یونیسف در هم‌کاری با حکومت افغانستان می‌خواهند از لحاظ حقوقی و قانونی ظرفیت‌ها تا حدی بالا برده شوند که بعد از این جلوی ازدواج دختران خرد سال در افغانستان به شکل قانونی و به شکل منسجم گرفته شود.

 براساس ماده ۷۱ قانون مدنی افغانستان، حداقل سن ازدواج برای دختران در افغانستان ۱۶ سال مشخص شده است. قانون منع خشونت علیه زنان که دولت افغانستان آن را به امضا رسانیده است، ازدواج زیر سن را جرم می داند و تاکید می‌کند که اطفال زیر سن برای ازدواج توانایی «ایجاب و قبول» آگاهانه را ندارند. مادۀ بيست و هشتم در جريده رسمى آمده‌است: هرگاه شخصی زنی را كه سن قانونى ازدواج را تكميل ننموده و بدون رعايت حكم مندرج ماده ١٧ قانون مدنى به عقد نكاح درآورد حسب احوال به حبس متوسط كه از دو سال كم‌تر نباشد محكوم و نكاح در صورت مطالبه زن، مطابق احكام قانون فسخ مى‌گردد.

در ازدواج‌های قبل از وقت، استخوان‌های بدن آمادۀ پذیرفتن بار سنگین ولادت نمی‌باشد که این موضوع باعث مرگ مادر می‌گردد. یعنی دلیل اصلی مرگ و میر مادران در افغانستان ازدواج‌های قبل از وقت است. این مساله نه تنها باعث مرگ مادران می‌شود بل‌که کوکان معیوب و سوء شکل را نیز به دنیا می‌آورند.

 براساس گزارش سازمان ملل، دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله پنج بار بیش‌تر از زنان ۲۰ تا ۲۴ ساله در معرض خطر مرگ ناشی از بارداری و وضع حمل قرار دارند. سازمان ملل می‌گوید که جلوگیری از ازدواج‌های پیش از وقت باعث کاهش خطرات زمان بارداری و مرگ و میر زنان در هنگام ولادت نیز می‌شود.

ازدواج زودهنگام تبعات منفی بی‌شماری دارد و حتی زمینه‌ساز آسیب‌های اجتماعی می‌گردد. طلاق، خیانت، کودکان کار، زنان بی‌سرپرست ، اعتیاد و حتی در مواردی روسپی‌گری و… از جمله مواردی است که ازدواج‌ زیر سن به‌همراه دارد.

سحر صدیقی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن