پارلمان و ورزش‌کاران

دکتر عبدالغفار باتور، نامزد مجلس نماینده‌گان ولایت کابل، تورنمنتی را در ورزشگاه «فیفا» در میان ورزش‌کاران کابل راه‌اندازی کرده‌است. او از کم‌توجهی نهادهای مسوول ورزشی افغانستان انتقاد کرده و گفت که یکی از دلایل نامزد شدن‌اش در انتخابات مجلس نماینده‌گان، داد‌خواهی برای ورزش‌کاران افغانستان است.

باتور از دیر زمانی به‌این‌سو در کنار همه مشغولیت‌های‌اش یک ورزش‌کار و هم‌کار همیشه‌گی ورزش‌کاران افغانستان بوده‌است. به گفته‌ی او ایستادن در کنار ورزش‌کاران افغانستان و هم‌صدا شدن با آنان، برای‌اش فرح‌بخش است.

باتور که دی‌روز (سیزدهم میزان/ مهرماه) در ورزشگاه «فیفا»، در کنار جوانان ورزش‌کار صحبت می‌کرد، یکی از دلایل نامزد شدن‌اش را برای کرسی مجلس نماینده‌گان، دادخواهی از حقوق خانوادۀ ورزش‌کاران افغانستان عنوان کرد. او بیان داشت: ورزش، همواره تنها دلیل خندۀ مردم افغانستان بوده‌است. ورزش‌کاران کشور با افتخارآفرینی‌شان بر لب‌های مردم در رنج‌نشستۀ افغانستان شادی هدیه کرده‌اند.

باتور که بیش‌تر عمر خویش را در دیار غربت به‌سر برده‌است، گفت: همیشه صدای دادخواهی ورزش‌کاران کشورم را از طریق رسانه‌ها می‌شندیدم، وقتی می‌شنیدم و می‌دیدم که افتخارآفرینی آنان دست‌کم گرفته می‌شود، افسرده و اندوه‌گین می‌شدم. همیشه آرزو داشتم هر زمانی که به افغانستان برگشتم، تلاش خواهم کرد تا در مجلس نماینده‌گان راه پیدا کنم و از این طریق خادم و دست‌گیر ورزش‌کاران کشور خویش گردم.

عبدالغفار باتور، در سال۱۳۶۴خورشیدی در ولایت تخار پا به هستی گذاشت. او، دورۀ آموزش‌های ابتدایی و مکتب را در لیسه سامانیان شهر دوشنبه، تاجیکستان به پایان رسانیده‌است. وی، از دانشگاه اسلاویانی تاجیکستان- روسیه، سند کارشناسی (لیسانس) دارد و سند کارشناسی ارشد (ماستری) خویش را در بخش روابط بین‌الملل از همین دانشگاه به‌دست آورده‌است.

باتور در سال ۱۳۹۳ خورشیدی شامل دانشکدۀ علوم سیاسی و منطقه‌‌شناسی دانشگاه سن‌پترزبورگ کشور فدراتیف روسیه گردید و در سال ۱۳۹۶ خورشیدی در همان بخش سند دکترای خویش را به دست آورده‌است.

دکتر باتور، تا کنون در پست‌های مهم دولتی و بین‌المللی ایفای وظیفه کرده‌است. او ضمن ادامه روند تحصیلی ‌و کارهای علمی‌اش، در کنفرانس‌های مهم شانگهای، کنفرانس امنیتی آسیای مرکزی، کنفرانس امنیتی شرق میانه، نشست بین‌المللی مانترو و… اشتراک کرده‌است.

باتور به زبان‌های پارسی، پشتو، اوزبیکی، انگلیسی و روسی تسلط کامل دارد. او به زبان‌های پارسی، انگلیسی و روسی ده‌ها یادداشت در زمینۀ روابط بین‌الملل و دانش-سیاسی در مجله‌های بین‌المللی نگاشته‌است.

او اکنون با شعار «من و تو یکی شویم؛ تا دیگران ما شوند»، خودش را برای کرسی مجلس نماینده‌گان از کابل نامزد کرده‌است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن