نخستین فارم پرورش مرغ‌های نسلی در کابل آغاز به کار کرد

مسوولان برنامۀ CARD-F در وزارت زراعت از ایجاد یک فارم مرغ‌داری خبر داده‌اند.

این فارم که دارای دو سالون جداگانه می‌باشد با ظرفیت پرورش 15 هزار قطعه مرغ نسلی در شهرستان بگرامی ولایت کابل به فعالیت آغاز کرد.

مسوولین این فارم گفته‌اند که در حال حاضر 12 هزار جوجه مرغ نسلی را خریداری و تهیه کرده‌اند که با پرورش و نگه‌داری‌شان در این فارم ظرف پنج ماه آینده شروع به تولید تخم‌های القاح شده می‌کنند. ایجاد فارم مرغ‌های نسلی با چنین ظرفیت در رشد و توسعه سکتور زراعت به خصوص مرغ‌داری مهم بوده و می‌توان آن را سرمایه گذاری بی بدیل در پای‌تخت عنوان کرد.

این فارم که کار ساخت و ساز تعمیر آن تکمیل و آزمایش دست‌گاه‌های جوجه‌کشی آن پس از نصب‌کاری موفقانه انجام شده و آماده بهره‌برداری می‌باشد. تخم‌های القاح شده که در فارم مرغ‌های نسلی تولید می‌گردند به دست‌گاه‌های جوجه‌کشی انتقال یافته و پس از 21 روز به جوجه مرغ‌های یک‌روزه تبدیل شده و به فارم‌های مرغ گوشتی عرضه می‌گردند.

فارم یاد شده که گنجایش پرورش 15 هزار قطعه مرغ نسلی را در یک دورۀ 17 ماهه دارد؛ یک‌جا با بخش مکمله آن یعنی دست‌گاه‌های جوجه‌کشی می‌توانند سالانه بیش از یک ملیون‌و سه‌‌وصدوهشتادوپنج هزار (1,385,905) جوجه مرغ یک‌روزه را تولید و به بازار عرضه کند که درصدی قابل ملاحظه جوجه‌های مورد نیاز فارم‌های مرغ گوشتی را در ولایت کابل تامین می‌کند.

فارم مذکور با سیستم خودکار و فضای کنترول شده نخستین و بزرگ‌ترین فارم پرورش مرغ‌های نسلی در افغانستان بوده که با  ظرفیت، امکانات مدرن و پیش‌رفته ایجاد گردیده‌است.

هزینۀ ساخت این فارم هم‌راه با بخش مکملۀ آن (فارم، دست‌گاه‌های جوجه کشی) به بیش از 43 میلیون روپیه می‌رسد که با هم‌کاری مالی و تخنیکی برنامۀ کارد-اف و سرمایه‌گذاری سکتور خصوصی فراهم گردیده‌است.

فارم یاد شده به ارزش سه میلیون و 768 هزار (3,768,552) روپیه درآمد خالص را برای سرمایه‌گذاران افغانستانی ایجاد و به شمول کارمندان تخنیکی و غیر تخنیکی برای 21 تن به گونۀ دایمی فرصت‌های کاری را فراهم ساخته و با تعویض واردات جوجه مرغ‌های یک‌روزه با ارزش بیش از 50 میلیون و 849 هزار (50,849,712) روپیه در بیلانس تجارت کشور سالانه نیز کمک می‌کند.

ایجاد فارم‌های مرغ‌داری در ولایت کابل از جمله دست‌آوردهای مهم برنامۀ کارد-اف می‌باشد که باعث اشتغال‌زایی، اقتصاد پای‌دار و گامی در جهت خودکفایی، رشد و توسعه اقتصادی کشور به‌حساب می‌آید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن