روگشایی کتاب «سیاست خارجی افغانستان پساطالبان»

گزارش سجاد فولادی

کتاب سیاست خارجی افغانستان پسا طالبان، در مرکز مطالعات موسسۀ حقوقی و سیاسی افغانستان با حضور استادان دانشگاه٬ شخصیت‌های علمی‌وفرهنگی و دانش‌جویان رونمایی گردید.

دکتور زکیه عادلی نویسنده و‌ استاد دانشگاه، دراین محفل کتاب «سیاست خارجی افغانستان پسا طالبان» را مورد نقد و بررسی گرفته و ضمن عرض تبریکی به جامعۀ علمی و سیاسی کشور چاپ این اثر را یک قدم نیکو و مثبت در راستای نهادینه‌شدن نویسنده‌گی در بین جوانان عنوان کرد و گفت که در این کتاب تمام معیار‌های پژوهشی، شامل پاراگراف‌بندی معیاری٬ تسلسل منطقی فصل‌ها٬ مالکیت‌دهی٬ امانت‌داری در استفاده از منابع و مآخذ‌گیری به‌صورت دقیق رعایت گردیده‌است.

دکتور محمد امین رشادت٬ معاون علمی دانشگاه غرجستان ضمن بااهمیت خواندن این اثر، اوضاع سیاسی کشور را با نگاهی تطبیقی و کار شناسانه مورد بحث و واکاوی قرار داد و افزود: افغانستان دارای یک موقعیت خاص ژیوپلیتیک و ژیواستراتیژیک در منطقه است. بدون تردید این موقعیت ویژه فرصت‌ها و تهدید‌های را نیز همواره به‌دنبال داشته‌است که با نگارش و خوانش این کتاب می‌توان به بسیاری ازین تهدید‌ها و فرصت‌ها آگاهی لازم و کافی به‌دست آورد.

او در آخر علاوه کرد که کتاب «سیاست خارجی افغانستان پساطالبان» در کنار طرح نظریه‌های موجود در زمینۀ سیاست خارجی و توضیحات مفهمومی آن به‌صورت مصداق راهبردی، سیاست خارجی کشور را مورد تحلیل و تجزیه قرار داده است.

مسعود ترشتوال٬ رئیس موسسۀ مطالعاتی حقوقی و سیاسی افغانستان، با بیان تبریکی به نماینده‌گی از این موسسه٬ اثر تالیف شدۀ محمدناصر وطنیار را یک اثر گران‌بها در حوزۀ سیاست خارجی عنوان کرد و گفت: «این کتاب با ادبیات قابل‌فهم٬ واضح٬ با روی‌کرد انتقادانه و با دقت کامل سیاسی نوشته شده‌است.»

آقای ترشتوال کتاب مذکور را رهگشایی خوبی برای تمام سیاست‌پژوهان دانسته و یادآوری کرد که این کتاب در شرایط خاص سیاسی نگارش یافته که موجب ارزشمندی و اهمیت این اثر گردیده‌است.

ناصر وطنیار

کتاب سیاست خارجی افغانستان پسا طالبان، به‌قلم محمدناصر وطنیار به رشته تحریر درآمده‌است. این کتاب، سیاست خارجی کشور را بین سال‌های2001 – 2017 در چهار فصل و صد صفحه مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن