نوروز بمانید که ایام شمایید

گزارش: ضمیر محب

سازمان نخبه‌گان افغانستان دیروز  (9حمل) برنامه‌یی را زیر عنوان «همایش منطقه‌یی نوروز 1397» در قصر ملکۀ باغ بابر برگزار کرد.

در نخست، حسام الدین تالقانی رئیس سازمان نخبه‌گان افغانستان، برنامه را معرفی کرده و هدف از برگزاری آن را وحدت مردمی عنوان کرد.

دکتر سرور مولایی و دکتر عفت مستشارنیا از ایران به‌خاطر شرکت در این برنامه آمده بودند، در مورد جشن نوروز و ارزش فرهنگی آن سخن‌رانی کردند. آقای مولایی ضمن اشاره به مقالۀ خویش زیر عنوان «تجلیل نوروز در عهد غزنویان» گفت: «جشنی که در دورۀ غزنویان و حکومت بغداد برگزار می‌شد، در هیچ دورۀ دیگر برگزار نگردیده است.»

مولایی با دکلمۀ غزل زیبایی از مولانا «نوروز بمانید که ایام شمایید» به سخنانش پایان بخشید.

او افزود: «اسلام جشن سنتی نورز را پذیرفته است؛ چون نوروز و پیام آن سازگاری با سرشت انسان دارد.»

فاضل سانچارکی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در این جشن حضور داشت و ضمن پیام تبریکی‌، نوروز را جنبش طبیعت توصیف کرد. او گفت: «بهار نماد دادخواهی و عدالت است، برافراشتن جهنده و پرچم در نوروز نشانۀ آزدای‌خواهی‌ست.»

رضا ملکی، رای‌زن فرهنگی ایران در افغانستان، که یکی از اشتراک کننده‌های همایش منطقه‌یی نوروز بود گفت: «نوروز جشن رستاخیز طبیعت، نماد طراوت و محبت است؛ عید فرهنگی شرقی‌ها و حامل ارزش‌های برجستۀ ماست.»

یاسین نگاه یکی از میزبانان این همایش در گفت‌وگو با خبرگزاری پرسش هدف اصلی نشست مذکور را چنین بیان داشت: «ما در پی آنیم تا با برگزاری با شکوه جشن نوروز به عنوان هویت مشترک فرهنگی میان کشور‌های حوزۀ نوروز، هم‌دلی و هم‌گرایی بیشتر را شکل دهیم، از سوی دیگر برگزاری این جشن کهن پاسخ محکم به کهنه‌اندیشانی‌ست که با نوروز سر ناسازگاری دارند و دهل مخالف می‌نوازند.»

در اخیر، برنامه با اجرای ترانۀ نوروزی «باد نوروزی وزید» توسط تیم ترانۀ لیسۀ موزیک به پایان رسید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن