برافراشتن درفش کاویانی در کابل

درفش کاویانی برای اولین بار به صورت نمادین در کابل برافراشته شد.

جشن نوروز و تجلیل از سال نو 1397 خورشیدی پس از چاشت روز چهارشنبه با برافراشتن درفش کاویانی (نماد پیروزی داد بر ستم) برگزار گردید.

این برنامه برای زنده نگه‌داشتن رسم و آیین روزگاران پیشین برگزار شده بود. برنامۀ برافرشتن درفش با شرکت و استقبال گستردۀ مردم در تپۀ وزیر محمد اکبرخان، در کابل برگزار شد.

در این جشن شماری از فرهنگیان، هنرمندان، شاعران، نویسنده‌گان، خبرنگاران و فعالان مدنی اشتراک کردند و بعد از پایان کنسرت آرش بارز درفش کاویانی را به صورت نمادین بلند کردند.

برگزارکننده‌گان این جشن به خبرگزاری پرسش گفتند: « این کار را به هدف جاافتادن فرهنگ اصلی این تمدن به جای برافراشتن جهنده برگزار کردیم.»

آن‌ها افزودند که این کار می‌تواند از خرافاتی که به مرور وارد فرهنگ نوروزی شده است بکاهد و فرهنگ اصیل را دوباره احیا کند.

یاسین نگاه، یکی از برگزارکننده‌گان برنامۀ برافراشتن درفش کاویانی گفت: «ما برای اولین بار به‌جای جهنده، درفش کاویانی را بلند کرده‌ایم و خواستیم فرهنگ اصیل تاریخ تمدن فارسی را برگردانیم>»

این جشن برای شمار زیادی از اشترک‌کننده‌گان یک پدیدۀ نو بود اما با آن هم، با شور و هلهله همراهی شد.

درفش نمادین شامل تصویری از کاوه آهنگر، شخصیت تاریخی می‌شد که برای نخستین بار در برابر حکومت ضحاک ماردوش به پا خاست و فریاد اعتراض و عدالت‌خواهی سر داد.

آرش بارز در حال اجرای آهنگ‌های حماسی در تپۀ وزیر محمد اکبر خان

 

 

شماری با دیدن این تصویر فکر کرده بودند که این یک مراسم مذهبی است و تصویر از ابوالفض عباس یکی از امامان شیعه است.

عبدالحق یکی از اشتراک کننده‌گان این جشن گفت: «با دیدن این عکس فکر کردم ابوالفضل است اما بعد از توضیح برگزار‌کننده‌گان دانستم که این برنامه جهت یادآوری فرهنگ و تمدن گذشتۀ ماست و این شخصیت کاوۀ آهنگر است.»

او افزود که این کار سبب شد برود و در مورد تاریخ و تمدن خودش بیشتر پژوهش کند و بخواند.

این جشن باشکوه با شعرخوانی شاعرانی چون یاسین نگاه، شاهد فرهوش، سیمع دره‌یی، مزدا مهرگان، مقصود حیدریان، آقای دهنوی و… به همراه بود. در این برنامه همچنان آرش بارز هنرمند نام‌اشنای کشور نیز به اجرای آهنگ‌های حماسی و صلح‌طلبانه پرداخت.

برنامه با زمزمه‌های جمعی سربلند باد افغانستان و ما صلح می‌خواهیم به پایان رسید.

قابل یادآوری می‌دانیم که میزبان اصلی برنامۀ مذکور خبرگزاری پرسش و مرکز فرهنگی شهر کتاب بودند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن