زادروز واصف باختری در کابل

گروهی از شاعران و فرهنگیان کابل، پنجشنبه‌شب 25 حوت دورهم جمع شدند و هفتادوپنجمین سال‌روز واصف باختری، شاعر و نویسندۀ نام‌دار افغانستان را گرامی داشتند.

واصف باختری چهرهٔ شناخته‌شده در ادبیات معاصر افغانستان است. او درعرصه‌های ادبیات، فلسفه، و تاریخ ادبیات قلم زده است. آقای باختری یکی از چهره‌های شاخص وتاثیرگذار در ادبیات زبان فارسی دری است.

کارنامه‌های ادبی باختری در سطح منطقه شناخته‌شده است و بیشتر آگاهان فارسی‌زبان جهان با اوآشنایی دارند؛ نقش و تأثیرگذاری او روی هم‌نسلانش و همین‌طور بر نسل‌های پس از او غیرقابل انکار است.

باختری آثار بی‌شماری را تقدیم جامعۀ ادبی کرده است، از آن جمله می‌توان به چند اثر او اشاره کرد: وآفتاب نمی‌میرد، دروازه‌های بستهٔ تقویم، اسطورهٔ بزرگ شهادت، از معیاد تا هرگز، از این آیینهٔ بشکستهٔ تاریخ، نردبان آسمان، سرود وسخن در ترازو، تا شهر پنج‌ضلعی آزادی، در غیاب تاریخ، گزارش عقل سرخ و…

او همچنان نویسندۀ ده‌ها مقاله و پژوهش‌ در زمینه‌های گوناگون است.

برنامۀ پنج‌شنبه‌شب در کابل، در کافۀ آی‌خانم و یک فضای شاعرانه برگزار گردید.

یاسین نگاه شاعر و استاد دانشگاه در مورد نقش واصف باختری در ادبیات فارسی گفت: «واصف باختری و رهنورد زریاب آبروی ادبیات شعری و داستانی افغانستان هستند.» او تاکید بر جایگاه والای این چهرۀ ادبیات معاصر افزود: «همان‌طور که سعدی استاد سخن روزگار خود بود، واصف باختری نیز استاد سخن روزگار خود است.»

آقای نگاه همچنان باختری را نردبانی توصیف کرد که برای رسیدن به مولانا و سهرودی و بزرگان همانند این‌ها کمک می‌کند.

 

برنامه با قطع کیک و با گفتن: «سال‌گره‌‌اش مبارک باد!» به پایان رسید.

مجیب مهرداد شاعر و استاد دانشگاه که از اشتراک‌کننده‌گان این جشن بود از خاطره‌های سفر خود که به دیدار استاد باختری رفته بود قصه کرد: «باختری را وقتی می‌شناسیم که با او هم‌صحبت شده باشیم.» او هم‌چنان ادامه داد: «استاد باختری دیدگاه شاملو را در مورد فردوسی –که او شاعر بورژوایی گفته بود- برخاسته از اسطوره و زبان ارمنی می‌داند. بنابر این، این‌قدر چیزفهمی حرف ساده‌یی نیست؛ عظمت استاد باختری سبب شده که ما با شنیدن تنها نامش به ادبیات عشق بورزیم.»

در ادامه، جمعی از شاعران و شعردوستان هریک ادهم کاوه، یوسف نوری، شاهد فرهوش، بسی‌گل شریفی، مینا، محمد واعظی، دانش، میرزایی، ترنم سعیدی، ظاهر منتظر، ضمیر محب، وکیل احمدی و…شعر خواندند.

در فرجام، برنامه با قطع کیک و با گفتن: «سال‌گره‌‌اش مبارک باد!» به پایان رسید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن