دانشگاه امریکایی در کابل تصویر حمیده برمکی را از روی دیوارش برداشت

حمیده برمکی استاد دانشگاه، در سال 1389 خورشیدی همراه با همسر و چهار کودکش در یک حملۀ انتحاری در فروشگاه فاینست منطقۀ وزیر اکبرخان کابل کشته شدند. مسئولیت این حمله را آن زمان حزب اسلامی با رهبری گلبدین حکمتیار به عهده گرفت.

هشت مارچ امسال، گروه هنرسالار بر آن شدند تا در اعتراض به آقای حکمتیار تصویری از حمیده برمکی را بر روی دیوارهای دانشگاه امریکایی، مقابل خانۀ رهبر حزب اسلامی در کابل نقاشی کنند.

اما یک‌روز پس از نقاشی  مذکور، شب‌هنگام افرادی ناشناس دست به رنگ‌پاشی بر این تصویر به منظور حذف آن زدند.  بعد از این رخداد نیز دانشگاه امریکایی این تصویر را به صورت کامل نادید کردند.

 

یک‌روز پس از نقاشی، شب‌هنگام افرادی ناشناس دست به رنگ‌پاشی بر این تصویر به منظور حذف آن زدند.

خبرگزاری پرسش از کینت هالند، رییس دانشگاه امریکایی در پیوند به این مسئله پرسید و چنین پاسخ دریافت کرد: « ما به گروه هنرسالار اجازه دادیم تا این تصویر را بر روی دیوار دانشگاه نقاشی کنند؛ اما دیروز اسکات برنت، مسئول امنیتی ما گفت این تصویر برای دانشگاه امریکایی می‌تواند یک مشکل امنیتی بار آورد زیرا این تصویر با آقای حکمتیار در ارتباط است.»

او افزود: «پس از این‌ که به چنین تهدیدی پی بردیم تصمیم گرفتیم این تصویر را از دیوار دانشگاه برداریم.»

یک منبع به خبرگزاری پرسش گفت: « قرار است شام امروز جمعی از فعالان جامعه مدنی و فرهنگیان در برابر دانشگاه امریکایی، تجمع اعتراضی بر پا دارند.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن