کنسرت خیابانی برای زنان

شماری از شهروندان کابل روز جهانی زن را به با شرکت در یک کنسرت خیابانی تجلیل کردند.

شماری از هنرمندان به‌ روز پنج‌شنبه، هفدهم حوت که برابر با هشتم مارچ «روز جهانی زن» بود، کنسرتی را به منظور آوردن شادی و سرور بین مردم برگزار کردند. این کنسرت در ساحۀ پل سرخ کارتۀ سه برگزار شد و توجه شمار زیادی از عابران را جلب کرد.

آرش بارز راه‌اندازی این‌ برنامه‌ها را یک ضرورت اجتماعی می‌خواند.

آرش بارز، یکی از هنرمندانی بود که در این کنسرت هنرنمایی کرد. او راه‌اندازی این‌گونه برنامه‌ها را یک ضرورت اجتماعی توصیف کرد و گفت: «جامعه در کنار امنیت، سیاست، اقتصاد و دیگر ابزارهای اساسی اجتماعی، محتاج فرهنگ است.»

این برنامه برای نیم ساعت دوام داشت و با وجود ترس از تهدید‌هایی که همواره در برابر هنر و نوگرایی وجود داشته است، به خوبی استقبال شد.

آرش بارز به خبرگزاری پرسش گفت: «هدف برنامۀ نیم‌ساعتۀ ما آوردن فرهنگ موسیقی کنار خیابان و بین مردم بود. امیدوارم برنامه‌های گوناگون هنر، مانند شعرخوانی، تئاتر، نمایش فیلم و… نیز در خیابان‌ اجرا شوند.»

او دربارۀ وجه برگزاری این برنامه در روز هشتم مارچ گفت: «موسیقی امروز فریاد یک نسل است، نسلی که دیگر به ستم بر خانم‌ها بی‌باور است. امیدوارم برای خانم‌ها و دخترخانم‌های عزیز کشورم مژده‌گانی بوده باشد بر این که بدانند ما پشت‌شان هستیم؛ از پشت دیوارها بیایند بین جامعه و نقش‌های اجتماعی خویش را به دوش گیرند و از حقوق خود دفاع کنند؛ بانوان باید با حضورشان در جامعه و در رکنار ما ساختارشکنی کنند.»

هنرمندانی در این کنسرت اجرا کردند از جوانان خواستند تا فضای جنگ‌زدۀ کشور را به یک فضای فرهنگی و پر از محبت بدل کنند.»

ذکیه، یکی از تماشاچیان این کنسرت، آوازخوانی در خیابان را یک پدیدۀ جدید در افغانستان دانسته می‌گوید: «هرکسی نمی‌تواند این کار را بکند. این برنامه‌ها برای زنان و دختران یک آزادی محترمانه است.»
علی نظری نیز از شهروندانی بود که برای شرکت در این کنسرت آمده بود. او بیان داشت: «بزرگ‌ترین اتفاقی که این ‌گونه برنامه‌ها در قبال دارند، احساس راحتی‌ست که برای خانم‌ها بخشیده می‌شود؛ برای خانم‌ها امید می‌دهد، جبر سنگینی را که بالای‌‌ شانه‌های شان است از بین می‌رود.» همچنان وی افزود: «تنها هنر می‌تواند فضا را شاد بسازد.»

صدف دختر خانمی‌ست که در راه‌اندازی این برنامه نقش داشت. او هدف برگزاری کنسرت خیابانی را جاگزینی فرهنگ موسیقی به جای جنگ، انفجار و انتحار خواند.

سمیع دره‌‌یی، از شاعران کشور و اشتراک‌کننده، دربارۀ چنین برنامه‌هایی به پرسش گفت: «این‌گونه برنامه‌ها برای مردم افغانستان تازه است و پیام انسانی دارد؛ کنسرت خیابانی یک فرهنگ خوب و مدرن است و امید است بین مردم زود پذیرفته شود.»

با آن‌که کنسرت‌های خیابانی برای مردم افغانستان هنوز کم‌تر آشناست اما برگزاری چنین کنسرتی پیش از این نیز، در کابل و شهرهای دیگر  افغانستان تجربه شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن