طالبان چگونه بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در تخار حمله کردند؟

گزارش‌: پویا اشرف

در نتیجۀ حملۀ گروهی طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای امنیتی در شهرستان خواجه غار ولایت تخار، شانزده تن از نیروهای امنیتی کشته شده و دوازده تن دیگر شان زخم برداشته اند.
شماری از فرماندهان پولیس محلی، نرسیدن نیروهای کمکی از سوی دولت را دلیل تلفات سنگین نیروهای امنیتی عنوان می‌کنند؛ سال پار نیز در رویدادی مشابه، در این روستا ده‌ها تن از نیروهای امنیتی کشته و زخمی شده بودند.

طالبان ساعت هشت شب گذشته، بر پاسگاه‌های ارتش ملی و پولیس محلی در روستای پل مومن که خط مقدم جنگ است، یورش بردند و نبرد تا دم صبح ادامه داشت.

شماری از فرماندهان پولیس محلی درگیر جنگ می‌گویند طالبان با سلاح‌های سبک و سنگین و جنگ‌افزارهای شب‌بین‌دار مجهز بودند و نیروهای امنیتی را با تک‌تیراندازها به گلوله می‌بستند.

یکی از این فرماندهان که نخواست نامش گرفته شود به خبرنگار پرسش در تخار گفت: «بچه‌ها را با پیکا و درازنوف نشان زده اند، بچه‌‌ها را شهید ساختند و پوسته‌ها سقوط کرد، آن‌ها به سوی سوق و اداره پیش‌روی کردند، بعد از آن بین اردو و پولیس محلی داخل شدند، موتر های پولیس محلی را تخریب کردند و قومندان‌های پولیس محلی و سربازان شان را که به کمک سرباز های پولیس محلی می‌آمدند شهید کردند.»

طالبان با سلاح‌های سبک و سنگین و جنگ‌افزارهای شب‌بین‌دار مجهز بودند.

جمیل فروتن، رییس بیمارستان مرکزی تخار می‌گوید: «نیروهای امنیتی هشت کشته و دوزاده زخمی را به بیمارستان مرکزی تخار آورده و سه تن دیگرشان را که وضعیت خوبی نداشتند، به بیمارستان کندز برده اند.» به گفتۀ او هشت تن از کشته‌شده‌گان به بیمارستان ولایتی تخار انتقال داده شده اند که در این میان، یک‌تن آنان سرباز پولیس محلی‌ست.

از میان زخمی‌شده‌گان این رویداد، سه تن شان بستر شده و سه تن دیگر به بیمارستان کندز انتقال یافتند. متباقی شش تن دیگر سراپا تداوی شده، به خانه‌های‌شان انتقال داده شده اند.
از سوی دیگر سنت‌الله تیمور، سخن‌گوی والی تخار می‌گوید: «در این رویداد شانزده تن از نیروهای ارتش و پولیس محلی کشته شده و سیزده تن دیگر شان زخم برداشته اند.»
او دلیل این تلفات سنگین را نرسیدن زودهنگام نیروهای کمکی می‌خواند و می‌افزاید: «در حملۀ گروهی که ساعت دۀ دیشب از سوی طالبان در روستای پل مومن خواجه غار  به‌راه انداخته شده بود، دو قومندان پولیس محلی نیز کشته شده اند و در میان زخمیان، چهار تن آنان سربازان ارتش ملی و بقیه سربازان پولیس محلی هستند.»

در میان کشته‌شده‌گان دو قومندان پولیس محلی نیز شامل است.

دفتر ولایت تخار از فرستادن یک هیئت جهت بررسی رویداد به این ساحه خبر داده است.

چند منبع که نخواستند نامی از آن‌ها برده شود، به خبرگزاری پرسش می‌گویند طالبان یک صوف در  زیر  زمین کنده بودند که به پاسگاه‌های ارتش وصل شده بود. این منابع می‌افزایند که نیروهای کمکی سر وقت نرسیدند و مقام‌های بلندرتبۀ حکومتی در تخار نیز تا ساعت هشت صبح به محل رویداد نرفته بودند.
روستای پل مومن در مرز میان شهرستان خواجه غار و شهرستان ناامن دشت ارچی کندز قرار دارد که هرازگاهی شاهد شدیدترین درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای امنیتی‌ بوده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن