خوش‌پوشی پدیدۀ غریب در کابل

گزارش: وکیل احمدی

دنیای امروز دنیای لباس‌ها و پوشش‌های رنگین و متنوع است، اما خوش‌پوشی در افغانستان مانند خیلی از پدیده‌های دیگر غریب و ناشناخته باقی مانده است. اگر اندک توجهی بدان می‌شود، در سطح شهرها خلاصه می‌گردد. با این‌همه، هستند گروه‌ها و افرادی که برای فرهنگ نمایش لباس کار می‌کنند و غالباً ایده‌ها و طرح‌های لباس‌های شان را از پوشش‌های محلی، سنتی و بومی می‌گیرند.
«گروه مدل‌های فرهنگی افغانستان» یکی از این گروه‌هاست که از ده‌سال به این‌سو مشغول نمایش لباس‌‌های ملی و محلی افغانستان است.
اجمل حقیقی، مسئول این گروه به خبرگزاری پرسش گفت گروه آن‌ها در پی ترویج لباس‌های ملی مردم افغانستان می‌باشد.
او این جمع را نخستین گروه مدل‌های فرهنگی افغانستان می‌خواند و تاکید ورزد که لباس‌های ملی افغانستان با طرح‌های جدید می‌تواند در همه‌جا مورد استفاده قرار گیرد.
حقیقی می‌افزاید: «دلیل ایجاد این گروه را سرازیر شدن انواع گوناگون پوشش از بیرون مرزها به افغانستان تشکیل می‌دهد.» او به این باور است که با ورود هزاران گونۀ لباس، مردم افغانستان در کلان شهرهای کشور از شناخت و پوشش اصلی افغانستان به دور مانده اند.
اگرچه انتخاب لباس امروزه یک امر شخصی تلقی می‌شود اما این گروه بدین باور است که تنوع لباس تا این حد، راه را برای ورود فرهنگ بیگانه در کشور باز کرده است و رشد آن سبب شده مردم اندک اندک از پوشیدن لباس ملی شرم کنند.
این مدل بیان داشت که گروه مدل‌های فرهنگی افغانستان، لباس همه اقوام کشور را به نمایش می‌گذارد و هیچ فرق میان فرهنگ‌های اقوام قایل نیست و از این طریق می‌خواهد هم‌دلی و هم‌گرایی را در میان مردم گسترش دهد.

گروه مدل‌های فرهنگی افغانستان متشکل از 45 پسر و 15 دختر است که عضویت دایمی این گروه را دارند. این گروه 1850 دست لباس ملی و محلی را تا کنون به فروش رسانیده است.

در سالیان گذشته توجه به مد و لباس در میان مردم افغانستان چندان چشم‌گیر نبود. با این حال، در پایتخت هرازگاهی برنامه‌هایی برای نمایش لباس برگزار می‌شد. چنان‌که تصاویر به جا مانده از دوران سلطنت محمد ظاهرشاه نشان‌دهندۀ برگزاری برنامه‌های نمایش لباس در آن دوره است. تلاش برای هم‌گام شدن مد و لباس افغانستان با جهان، برای سال‌های زیادی دغدغۀ فرهنگیان به شمار می‌رفت، اما بحران‌های پی‌درپی افغانستان، راه را بر ادامۀ آن بست؛ فرهنگ نمایش لباس به کلی فراموش شد تا این که بعد از دورۀ طالبان توجه به مد و لباس از سر گرفته شد.
با آن که در حدود پانزده سال اخیر تلاش‌های زیادی برای جلب توجه مردم به فرهنگ نمایش لباس صورت گرفت اما هنوز این جریان فرهنگی با چالش‌های جدی مواجه است.

نمایش لباس در دورۀ سلطنت محمد ظاهرشاه

بانوان افغانستان نیز روزبه‌روز به فرهنگ نمایش لباس و مد علاقه‌مند می‌شوند. با آن‌که این بانوان انگشت‌شمار اند، اما برای ادامۀ کار و جهانی‌سازی فرهنگ لباس افغانستان تاکید دارند. با این ‌حال، ‌چالش‌ها در برابر آنان نیز کم نیست.
مهال واک، مدل‌بانویی است که از یک‌ونیم سال به این‌سو وارد دنیای مدلینگ شده است. او می‌گوید: « در جامعۀ ما حتا سخن گفتن از مدل شدن زنان دشوار است، چه رسد به این که چنین فرهنگی را به صورت کامل بپذیرند.»
او افزود بارها با این برخورد مواجه شده‌ام که گفته اند: «شما اندام تان را به نمایش می‌گذارید تا لباس‌های تان.»

محال واک، بانوی مدل

با آن‌هم این مدل برای ادامۀ کارش امیدوار است و از تلاش برای جهانی ساختن لباس‌های افغانستان سخن می‌گوید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن