سومین میز افغانستان در انستیتوت مطالعات منطقه‌یی پل

بررسی وضعیت اجتماعی مردم افغانستان از 2001 الی اکنون

انیستیتوت مطالعات منطقه‌یی پل، روز جمعه 11 حوت سومین میز افغانستان را زیر نام «بررسی وضعیت اجتماعی مردم افغانستان از سال 2001 تا اکنون» در کابل برگزار کرد.

انیستیتوت مطالعات منطقه‌یی پل از چهار ماه بدین‌سو سلسله‌ نشست‌هایی را زیر نام «میز افغانستان» برگزار می‌کند. در این نشست‌ها روی موضوعات مختلف در حوزه‌های اقتصاد، سیاست، اجتماع، فرهنگ و… با حضور کارشناسان و فعالان بخش‌های گوناگون بحث صورت می‌گیرد. در اخیر گونۀ فشرده یافت‌ها و دریافت‌ها با مردم در میان گذاشته می‌شود.

محمد یاسین نگاه گفت‌وگوگردان برنامه و رییس «انستیتوت مطالعات منطقه‌یی پل» میز را با ارایۀ گزارش کوتاه از دو برنامۀ پیش آغاز کرد. نخستین «میز افغانستان» به بررسی جریان‌های سیاسی اختصاص یافته بود و دومین میز به آسیب‌شناسی وضعیت زنان پرداخت.

خالد خسرو نویسنده و کارشناس سیاسی، یکی از اشتراک‌کننده‌گان سومین میز بود که به غیروابسته‌سازی مردم افغانستان به سیاست‌ها و برنامه‌های خارجی تاکید داشت. او بیان کرد که این وابسته‌گی اعتماد به نفس ملی را از مردم گرفته است.

استاد زیوری، مشاور امور اکادمیک وزارت امور داخله، یکی دیگر از اشتراک‌کننده‌گان نشست بر ویژه‌گی کنار نیامدن مردم افغانستان با جهانیان تاکید داشت. همچنان با انتقاد از گرایش ایدئولوژیک مردم افزود: «ساختن کشور اسلامی با پول امریکا ممکن نیست.»

ضمیر محب از کارشناسان زبان و ادبیات فارسی اضافه کرد: «اگر ما وضعیت اجتماعی افغانستان را از چشم‌انداز بحران سرتاسری افغانستان بررسی کنیم. افغانستان‌های کوچک و مشابه را در روستاها و ولایت‌های افغانستان خواهیم یافت. برای برون‌رفت از این همه نابسامانی‌، بدون پیروی از نسل‌ سه دهه پیش و با آسیب‌شناسی تجربه‌های آن‌ها، باید طرح نو بیاندازیم».

مهرزاد عظیمی یک‌تن از فعالان سیاسی حاضر در این میز گفت: «ما در افغانستان سیاست‌مدار نداشته‌ایم بل‌که اربابان سیاسی داشته‌ایم.»

احمدکمال ناطقی معاون انیستیتوت مطالعات منطقه‌‌یی پل، به این نظر است که وضعیت اجتماعی نسل پس از 11 سپتمبر بر گردن نسل جوان است. او افزود: «این نسل اگر مدیریت درست نشوند، کشور با بحران‌های عمیقی مواجه خواهد گشت.»

رییس این انیستیتیوت به خبرگزاری پرسش گفت: «دعوای ما این بوده که مرکز آمار افغانستان را ارایه کنیم. در مرحلۀ نخست سراغ گردآوری اطلاعات و داده‌ها می‌رویم. سپس امکان نشروپخش آن در یک پروسۀ درازمدت صورت خواهد گرفت. در دو برنامۀ پیش هم عنوان‌ها را کلی برگزیدیم و غرض اساسی این بوده که در این مرحله سرنخ‌‌ها و سرچشمه‌ها را دریابیم.»

او افزود: «ما تلاش می‌کنیم آمارهایی که از رویدادها و وضعیت اجتماعی مردم به دست می‌آیند را مبتنی بر واقعیت‌ها، به شکل نوشته و کتاب ارایه داریم. در ولایت‌ها نیز همکاران ما گفت‌وگوها را با آگاهان آغازکرده‌اند.»

در میز یازدهم حوت این نهاد، در پیوند به اختلاف فکری و نبرد میان روستاها و شهرها، نقش مهاجرت در چگونه‌گی شکل‌گیری بستر اجتماعی، گسترش بی‌رویۀ نفوس و در عین حال نبود احصاییۀ دقیق، خشونت‌ در برابر زنان و کودکان، ناامنی، افراطی‌گری و آموزش نادرست کودکان و.. بحث و گفت‌وگو صورت گرفت.

زبیر رضوان مدیر مسئول خبرگزاری پرسش گفت: «وضعیت اجتماعی در فرایند وضعیت امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی شکل می‌گیرد. بنابراین برگزاری این میزها بسیار حتمی و ضروری‌ست.»

مسئول انستیتوت مطالعات منطقه‌یی پل در اخیر گفت: «میز افغانستان ادامه خواهد داشت و تا زمانی که به نتیجۀ مطلوب نرسیم به بررسی‌ها و رای‌زنی‌های خویش ادامه می‌دهیم.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن