«من-بارداری»؛ مبارزه در برابر شرم زنان در روزهای بارداری

آرزو آسنات

زنان افغانستان در دورۀ بارداری کمتر در بیرون از خانه ظاهر می‌شوند، ظاهرشدن در وضعیت بارداری را شرم می‌دانند؛ اخیراً شماری از زنان با راه‌اندازی کارزار من-بارداری می‌خواهند به این شرم نقطۀ پایان بگذارند. اشتراک‌کننده‌گان این کارزار خاطرات‌شان را در روزهای بارداری بازگو کرده و از مشکلات آن روزها حکایت می‌کنند.

زهرا سور اسرافیل، یکی از نویسنده‌گانی که در همه‌گانی کردن هشتگ «من_بارداری» سهم به‌سزایی داشته، به خبرگزاری پرسش می‌گوید، این کارزار می‌تواند لایه‌های پنهان جامعه که هنوز تابو پنداشته می‌شود را برملا کرد. زهرا خودش باردار است. او می‌گوید، پنهان‌شدن زنان در زمان بارداری همیشه برایش پرسش‌برانگیز و ناراحت‌کننده بوده است. این نویسنده می‌افزاید که دورۀ بارداری بخش جداناشدنی زنده‌گی زنان است: «هر زنی در این زمان احساس منحصر به فرد خود را دارد، با راه‌اندازی این هشتگ می‌توان تجربیات زنان حامله را بازگو کرد و آن را بدل به یک روند طبیعی ساخت.» سور اسرافیل این کارزار را موثر می‌خواند و تأکید می‌کند: «هشتگ‌ها انقلاب نمی‌کنند، اما گام‌های نخست انقلاب‌اند.»

زهرا هدف از آغاز کارزار «من-بارداری» را مبارزه‌ با هنجارهای ناپسند جامعه می‌داند و می‌گوید که زنان باردار به دلیل شرم پنداشتن این موضوع در جریان بارداری و آگاهی اندک خانواده‌ها، کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. به گفتۀ این نویسنده، زنان در روزهای بارداری سعی می‌کنند در اجتماع حضور نداشته باشند و این موضوع سبب افسرده‌گی و انزوای‌شان از اجتماع می‌شود. کارزار من-بارداری نه‌تنها با پشتی‌بانی و حمایت زنان روبه‌رو شد که شماری از مردان نیز به آن پیوستند و از تجربه‌های همسران‌شان در دوران بارداری نوشتند. رضا ممتاز تصویری از فخریه، همسرش را نشر کرده و چنین نوشته است: «بارداری موضوعی زنانه و یک‌جانبه نیست، حتماً مردی هم باید باشد که این بار و مسئولیت را به دوش گیرد.» او می‌گوید، رفتار او با همسرش برگرفته از رویکرد پدرش در برابر مادرش است. با این حال کارزار من-بارداری بدون مخالف هم نبود.

مسعود اطرافی، یکی از کاربران فیسبوک در رخنامه‌اش در مخالفت با این کارزار نوشته است: «بارداری و زایمان زنان امری طبیعی‌ست و این ‌قدر دادوبیداد راه‌انداختن ندارد.» مهدی ثاقب، یکی از نویسنده‌گان در گفتگویی با پرسش در رابطه به راه‌اندازی این هشتگ می‌گوید، وقتی زنی به بارداری خود ارزش می‌گذارد و این را جزئی از تابوهای جامعه نمی‌داند، در حقیقت تلاش کرده تا نسل‌های دیگر از بازگویی تجربه‌های‌شان در روزهای بارداری نهراسند. با وجود آن که زمان زیادی از ورود هشتگ‌ها در ادبیات فیسبوکی نمی‌گذرد، هشتگ «من_بارداری» در کنار هشتگ‌هایی چون «نامم_کجاست، من_افغان_نیستم و کلیشه برعکس» توانسته است توجه بیشتر کاربران صفحات اجتماعی را به خود جلب کرده و تبدیل به مبارزه‌یی همه‌شمول در برابر پدیده‌های ناپسند جامعه شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن