نبیل: پاکستان در حال تجهیزکردن طالبان داخلی‌ست

رحمت‌الله نبیل نامزد انتخابات ریاست جمهوری دستۀ «امنیت و عدالت» در گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز گفته که پاکستان در حال تجهیز کردن شماری از طالبانی است که در داخل خاک افغانستان زنده‌گی می‌کنند و اکثرشان در مساجد کشور مشغول امامت نیز هستند.

آقای نبیل با اشاره به نگرانی‌ها از تکرار جنگ‌های داخلی و فروپاشی نظام افغانستان پس از بیرون شدن شوروی وقت از خاک افغانستان گفته‌است: در زمان بیرون شدن نیروهای شوروی از خاک افغانستان، پاکستان با شماری از رهبران و فرمانده‌هان مطرح جهادی ارتباط گرفت و هر کدام آنان را برای مبارزه با حکومت برجاماندۀ شوروی وقت در افغانستان و حکومتی که قرار بود مردم افغانسنان با سهیم شدن همۀ احزاب و جریان‌های سیاسی شکل دهند، از هر حیث تجهیز و تمویل کرد.

او اضافه کرد: اکنون هم پاکستان، طالبانی را که کم‌و‌بیش حس وطن‌دوستی نسبت به افغانستان دارند و اکثرشان در مساجد افغانستان مشغول امامت اند، می‌خواهد آنان را شامل پروسه کرده و برای مبارزه با حکومت و مردم افغانستان آماده‌ کند.

آقای نبیل افزوده‌است: سربازگیری گروه طالبانی که حمایت پاکستان را با خود دارند نیز از میان جوانانی که در مدارس پاکستان هستند و از تاریخ افغانستان آگاهی ندارند و بیش‌تر متکی به خشونت می‌باشند، افزایش یافته است.

رحمت‌الله نبیل در این مصاحبه با اشاره به ظهور طالبان در سال ۱۹۹۶ گفته که دلیل ظهور این گروه بی‌نظامی و بی‌حکومتی بود و مردم افغانستان در آن زمان از ناچاری به طالبان رجوع کردند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن