چالش‌ها و ابهام‌ها در پروسۀ صلح

رحمت‌الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری دستۀ «امنیت و عدالت» در یک گفت‌‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز پنج لایه چالشی را تعریف کرده که به گفتۀ او سد راه صلح افغانستان واقع شده‌اند.«حکومت ضعیف، پراکنده‌گی سیاسون و نداشتن برنامه‌های مطلوب، پافشاری پیش از وقت ایالات متحد امریکا برای خروج، دید متفاوت کشورهای همسایه‌ نسبت به پروسهٔ صلح/ نبود یا اجماع منطقه‌یی و پاکستانی که همیشه در تلاش است جلو شکل‌گیری یک نظام باثبات را در افغانستان بگیرد.»

آقای نبیل با ابراز این پنج مورد چالش، تاکید کرده که اگر به چنین مسایل مهم و سرنوشت‌ساز توجه نشود، باید نگران بدتر شدن اوضاع افغانستان بیش‌تر از هر زمان دیگر بود.

رحمت‌الله نبیل در این گفت‌وگو اظهار داشته که در گفت‌وگوهای صلح بسیاری از مسایل سرنوشت‌ساز و مهم نزد مردم مبهم مانده‌است؛ از جمله این‌که تاکنون معلوم نیست آیا طالب در نظام مدغم می‌شود یا نظام در طالب؟ طالبانی که به پروسۀ صلح می‌پیوندند، ابزارهای جنگی آنان چه خواهد شد، به دولت تسلیم می‌کنند، یا که نزد خودشان می‌ماند؟ آیا پاکستان خواهان صلح در افغانستان است؟ اگر مذاکرات به نتیجه برسد، آیا کدام تضمین و یا مکانیزمی وجود دارد که از این تعهد و توافق نظارت شود؟ آیا طرف‌ها به تعهدات توافق‌نامه پابند می‌مانند یا خیر؟

قابل یادکرد است که مذاکرات صلح در قطر امروز سه شنبه (21 حوت) وارد پانزدهمین روز خود شده است و به گفتۀ برخی از منابع، طرف‌های این گفت‌وگو روی مسایل جدی در این شب و روز بحث می‌کنند.

آقای نبیل با اذعان این‌که گفت‌وگوهای صلح یک پروسۀ ملی و مربوط همۀ مردم افغانسان است. با در نظرداشت این نکنه، حق مردم است تا بدانند دیگران در مورد سرنوشت آنان چه تصمیم می‌گیرند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن