پردۀ سینما در انتظار «صد سال تنهایی»

بر بنیاد گزارش روزنامۀ گاردین، شبکٖۀ فیلم‌سازی «نیت فلکس» برای نخستین‌بار از رمان «صد سال تنهایی»، نوشتۀ گابریل گارسیا مارکز، نویسنده کلمبیایی، فلم سینمایی می‌سازد. 

رمان صد سال تنهایی در سال ۱۹۶۸ میلادی نوشته شد.  از زمان چاپ آن تا به حال در حدود ۵۰ میلیون نسخه از این رمان به فروش رسیده و نویسندۀ آن  در سال ۱۹۸۲ میلادی برندۀ جایزه نوبل ادبیات نیز گردیده‌است.

شبکۀ « نیت فلکس» به روز چهارشنبه اعلام کرد که رمان «صد سال تنهایی» را به یک سریال چند قسمته مبدل خواهد کرد و در کشور «کلمبیا» فلم‌برداری خواهد شد. رودگیرو گارسیا و گونزالو گارسیا بارچا، پسران گارسیا مارکز، تهیه کننده‌گان این سریال استند.

مسوولان شبکه «نیت فلکس» هم‌چنان گفته‌اند که خریدن حقوق این رمان زمان زیاد را گرفت. یکی از پسران گارسیا مارکز نیز گفته است که پدرش هم‌واره مخالف مبدل شدن این رمان به فیلم سینمایی بود و می‌گفت که سینمای امروز گنجایش ساختن فیلم صد سال تنهایی را ندارد و اگر این رمان منجر به ساخت فلم سینمایی شود، باید به زبان اسپانیایی باشد. گارسیا گفته است: « پدرم دهه‌ها بود که مخالف فروش حقوق رمان صد سال تنهایی بود چون او فکر می‌کرد که جریانات فیلم امروز ظرفیت گنجایش رمان صدسال تنهایی را ندارد. و اگر مبدل هم شود باید به زبان اسپانیایی باشد چون انتخاب دیگر زبان‌ها برای این رمان ناعادلانه است.»

پسر مارکز هم‌چنان گفته است: «اما در عصر طلایی سینمای امروز که دارندۀ نویسنده‌گان و کارگردان‌های برجسته است، بسیار بد خواهد بود که این‌ چنین کتابی که توسط جهانیان به زبان‌های دیگر پذیرفته شده است، مبدل به فیلم نشود.» 

رمان صد سال تنهایی روی خانواده بویندیا که بانیان شهرک مکاندو هستند، متمرکز می‌باشد. در این رمان عناصر ادبی چون ریالیسم، ریالیسم جادویی و دیگر عناصر ادبی به کار رفته است. این رمان یکی از رمان‌های برجسته در ژانر ریالیسم جادویی است که در امریکایی لاتین نوشته شد و در قرن بیستم، یکی از شه‌کارهای ادبی جهان شناخته شد. صد سال تنهایی بیش از ۴۷ میلیون نسخه به فروش رسیده‌است و به بیش از ۴۶ زبان جهان ترجمه شده است.

شبکه «نیت فلکس» اخیرن با ساختن فیلم‌های چون «روما» که برندۀ جایزۀ بهترین فیلم جش‌نواره «اسکار» سال ۲۰۱۹ شد، نام خوبی در عرصۀ فیلم و سریال‌سازی کسب کرده است.

نا گفته نباید گذاشت که «صد سال تنهایی» نخستین اثر گارسیا مارکز نیست که به فیلم سینمایی تبدیل می‌شود. در سال ۲۰۰۷ میلادی،  از رمان « عشق سال‌های وبا»  که در سال ۱۹۸۵ میلادی نوشته شد، نیز یک فیلم سینمایی ساخته شد که توسط «مایک نویل» کارگردانی و بازیگرانی چون «گیوانا میزی گیورنو، جیویار باردم، و بنجامین برات» در آن فیلم نقش بازی کرده‌اند. رمان «وقایع‌نگاری یک مرگ از پیش اعلام شده» که در سال ۱۹۸۱ میلادی نوشته شد، نیز به فیلم مبدل شده‌است.

گابریل گارسیا مارکز، نویسندۀ کلمبیایی، در سال ۱۹۲۷ میلادی در ناحیه «اراکاتاکا» در کشور کلمبیا متولد شد. او در سال ۱۹۸۲ میلادی  جایزۀ نوبل ادبیات را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۴ میلادی درگذشت.  

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن