انفجار و برخورد خمپاره‌ها، گردهم‌آیی غرب کابل را برهم زد

وقوفع انفجار و برخور چندین موشک در مراسم بزرگ‌داشت عبدالعلی مزاری، رهبر پیشین حزب وجدت اسلامی افغانستان، چندین کشته و بیست و یک زخمی برجای گذاشت.

گفته می‌شود حوالی ساعت دوازده قبل از ظهر، نخستین صدای انفجار حین سخن‌رانی داکتر عبدالله، رییس اجرایی شنیده شد.

این مراسم ام‌روز پنج‌شنبه ۱۶ حوت/اسفند در مصلای مزاری واقع دشت برچی در غرب کابل برگزار شده بود و شمار زیادی از مقام‌های دولتی از جمله عبدالله عبدالله، رییس اجرایی افغانستان، حامد کرزی، رییس جمهوری پیشین، محمد حنیف اتمر، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، صلاح‌الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی افغانستان، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و شماری دیگر از شخصیت‌های سیاسی در آن اشتراک داشتند.

پس از آغاز سخن‌رانی یونس قانونی، رییس پیشین مجلس نمایندگان افغانستان، آقای محقق پشت میز خطابه آمد و گفت: «صدای هاوان/خمپاره شنیده می‌شود. می‌ترسم جای شما را پیدا کنند… مراسم را ختم می‌کنیم.»

پس از اظهارات آقای محقق، اشتراک کننده‌گان به‌گونه پراکنده محل را ترک کردند.

گفته می‌شود موشک‌ها از یک خانه در حوزه هجدهم به سمت محل برگزاری مراسم پرتاب می‌شد که شخص پرتاب کنندۀ موشک بازداشت شده است.

شاهدان عینی از وقوع دست‌کم ۲۴ انفجار در نزدیکی محل برنامه گزارش داده‌اند. براساس گزارش شاهدان عینی، چندین نارنجک نیز بر خانه‌های اطراف مصلای شهید مزاری پرتاب شده است. وزارت صحت عامۀ کشور می‌گوید که در این حمله یک کشته و بیست و چهار زخمی به شفاخانه‌های نزدیک روی‌داد منتقل شده اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن