عصر سرباز

در تقویم کشور از نهم حوت به‌عنوان روز ملی سرباز یاد می‌شود و از این روز در سراسر کشور پاس‌داشت به عمل می‌آید. یک روز پس از «روز ملی سرباز» شمار زیادی از فرهنگیان، شخصیت‌های سیاسی و جوانان در هتل انترکانتیننتال گرد هم آمده‌‎‍‌اند تا این روز را گرامی بدارند. برنامه با مقدمه‌یی از گلستان سعدی آغاز می‌شود: «منت خدای را عزوجل که طاعتش موجب قربت‌ است و به شکر اندرش مزيد نعمت. هر نفسی که فرو می‌رود ممد حيات است و چون برمی‌‎آيد مفرح ذات. پس در هر نفسی دو نعمت موجودست و بر هر نعمتی شکری واجب.»

امروز، روز پاس‌داشت و حرمت‌گذاری از جان‌فشانی‌ها و جان‌نثاری‌ها و فداکاری‌های اوست. روز ملی سرباز، روز تنها و یگانه صنفی که پیوسته در برابر تروریستان و دشمنان مردم و خاک افغانستان رزمیده‌اند. گرامی‌داشت از این روز آب حیات است و فرح‌بخش روح و روان. مجری برنامه پس از یادآوری این حرف، از یاسین نگاه، سفیر افتخاری نیروهای امنیتی و رییس مرکز مطالعات پل دعوت به سخن‌رانی می‌کند.

«روز ملی سرباز، یعنی قدردانی و پاس‌داری از رزمنده‌گی و شهامت سربازان دلیر وطن؛ روز گل دادن به سنگرداران راستین کشور. سربازان این وطن را اکنون  که زنده‌اند باید گرامی بداریم. این روز به معنای تجلیل از کشته شدن سرباز نیست؛ بل‌که روز بزرگ‌دانی و ارزش‌گذاری به زحمات و خدمات افسران و سربازان شجاع افغانستان است.» یاسین نگاه با بیان این سخن روز ملی سربازان را به تمام سربازان تهنیت گفت.

بهار مهر، مشاور فرهنگی و روابط عامۀ وزارت امور داخله، تجلیل از روز ملی سرباز را نیاز فرهنگی و ارج‌گذاری به تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای امنیتی خواند و بیان داشت: از چشم‌انداز فرهنگ و ادبیات است که می‌شود در وجود پاک سنگرداران این خاک شادی و انرژی خلق کرد.

انور وفا سمندر، نویسندۀ مطرح کشور در پیوند به روز ملی سرباز صحبت می‌کند و این روز را روز ملی و افزایندۀ هم‌دیگرپذیری و هم‌صدایی در کشور می‎‌خواند.

سیدرضا محمدی، شاعر شعرهای جادویی نیز ترانه‌‌یی را برای سربازان و روز ملی سرباز به‌خوانش می‌گیرد. او در ادامه می‌گوید: سربازان فرزندان راستین این سرزمین اند. آنان در برابر دشمن سینه سپر می‌کنند و از ناموس، مال و جان ما حفاظت می‌کنند. پس بر ماست تا از نیروهای امنیتی و دفاعی خود سپاس‌گذاری کنیم.

سیدرضا محمدی، شاعر

داکتر عاطفه طیب، تجلیل از روز ملی سرباز را ناشی از عشق به وطن و سربازان دلیر می‌خواند و بیان می‌دارد که سربازان ما باید بدانند که ما هرگز آن‌ها را فراموش نمی‌کنیم و زحمات و فداکاری‌های آنان نزد ما بسیار ارزش‌مند است.

بانو مریم سادات، نمایندۀ شورای ولایتی کابل، می‌گوید: برای این که به درستی توانسته‌ باشیم خدمتی برای سربازان کرده باشیم، باید از حکومت بخواهیم که نیروهای امنیتی را به صورت کافی و از هر حیث تجهیز و تمویل کند.

بانو عطیه مهربان، کنش‌گر مدنی نیز با تهنیت گفتن روز ملی سرباز به سربازان کشور، گفت که جای خرسندی است این که زنان و دختران افغانستان را در صف نیروهای امنیتی خویش خویش می‌بینم و دولت باید جلب و جزب زنان و دختران افغانستان را در قطار نیروهای امنیتی بیش‌تر کند.

عبدالمالک عطش، زبیر رضوان، بهرام هیمه و محراب‌شاه یارمند برای روز ملی سرباز و سربازان کشور شعر خواندند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن