تخاریان خطاب به حکومت: مردم کشته می‌شوند، تصمیم بگیرید

شهروندان تخار مقیم در کابل، طی نشستی، نگرانی‌شان را در پیوند به گسترش ناامنی‌ها در شهرستان‌های ماورای کوکچۀ ولایت تخار، با حضور رسانه ها ابراز کردند.

نگرانی‌ها از افزایش افراد مسلح غیرمسوول، ترور و گروگان‌گیری مسلحانه در شهر تالقان و عدم توجه حکومت محلی تخار و سکتورهای امنیتی این ولایت به این قضایا منجر به نگرانی گستردۀ شهروندان تخار گردیده است.

در این نشست، شهروندان تخار با خواندان اعلامیه‌یی از حکومت خواسته‌اند تا جلو افراد مسلح غیرمسوول و گروه‌های خودگرانی که در تخار و شهرستان‌های آن، فعالیت ‌می‌کنند، به زودی گرفته شود.

یاسین نگاه، شاعر و نویسنده، با انتقاد از حکومت محلی تخار و سهل‌انگاری حکومت مرکزی، گفت که اگر به ناامنی‌های روز افزون در این ولایت رسیده‌گی نشود، فاجعه عمیق‌تر از این خواهد شد و آنان به نافرمانی‌های مدنی گسترده‌تر دست خواهند زد. آقای نگاه هم‌چنان از افزایش روزافزون گروه طالبان، گروه‌های مسلح خودسر و بلند رفتن گراف جرایم جنایی در تخار هشدار داد.

جمیل کوثری،  کنش‌گر مدنی که در این برنامه شرکت کرده بود، چنین می‌گوید: در روزهای اخیر، حضور گروه‌های خودگران منجر به قتل مشکوک دو خبرنگار و اختطاف یک دانش‌جو در این ولایت گردید. افزایش جرایم جنایی، قتل، اختطاف، سرقت‌های مسلحانه و دیگر اعمال فراقانونی که توسط تفنگ‌داران غیرمسوول و زورمندان محلی صورت می‌گیرد، آرامش شهروندان تخار را ربوده است، اما حکومت محلی که مسوولیت تامین امنیت و نظم را در ولایت تخار برعهد دارد، هیچ‌گونه واکنشی در پیوند به ناامنی‌های اخیر نشان نداده‌است.

فرهاد پارسی که خود ناظر اوضاع بوده به خبرگزاری پرسش می‌گوید: وضعیت بد امنیتی شهرستان‎های ماورای کوکچۀ ولایت تخار به‌ویژه شهرستان دشت‌قلعه، چاه‌آب و خواجه‌غار بر نگرانی‌های مردم افزوده است. عملیات تصفیه‌یی نیروهای امنیتی از وجود طالبان در این شهرستان‌ها از مردم هر روز  قربانی می‌گیرد. درگیری نظامیان کشور با شورشیان، تلفات سنگینی را بر افراد ملکی رسانده است که شوربخانه این وضعیت هر روز بد و بدتر می‌شود.

ناصر وطن‌یار، کنش‌گر مدنی، از افزایش جرایم جنایی، قتل، اختطاف، سرقت‌های مسلحانه و دیگر اعمال فراقانونی که توسط تفنگ‌داران غیرمسوول و زورمندان محلی صورتی می‌گیرد، یاد می‌کند و می‌گوید: درگیری نیروهای متخاصم در روزهای اخیر، آرامش مردم را ربوده است. او از حکومت مرکزی خواست تا هرچه زودتر اقدامات جدی را در پیوند به چگونه‌گی ختم این جنگ، بگیرند.

درگیری نیروهای مسلح خودگران در شهرستان چاه‌آب منجر به کشته و بی‌جا شدن صدها خانواده در این شهرستان گردیده است. وجود این گروه‌ها، نگرانی مردم را نسبت آینده و زنده‌گی روزمره‌شان بیش‌تر کرده است.اما در این طرف دولت برای خلع سلاح این افراد تاکنون هیچ اقدامی نکرده است.

او می‌گوید: عدم توجه مقام‌های محلی ولایت تخار در تامین امنیت، یکی از دلایل عمدۀ گسترش ناامنی‌ها در شهرستان‌های ماورای کوکچه می‌باشد که این بی تو‌جهی منجر به قتل افراد، سرقت، گروگان‌گیری و درگیری نیروهای مسلح غیرمسوول در این ولایت شده است.

آنان در پایان این نشست از حکومت مرکزی و حکومت محلی تخار خواستند تا هرچه زودتر جلو گروه‌های مسلح خودگران که پیوسته در حال جنگ استند، گرفته شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن