آتش‌بس؛ پایان روند سربازگیری طالبان

رحمت‌الله نبیل، نامزد تیم «امنیت و عدالت» در تازه‌ترین مصاحبه‌اش با صدای امریکا در مورد نشست‌های صلح و به ویژه لغو نشت اسلام‌آباد بحث کرده است. آقای نبیل در این گفت‌وگو دلایل لغو نشست اسلا‌آباد، علت کنار نیامدن طالبان با آتش‌بس، چرایی مطرح بودن رهایی زندانیان این گره در نشست‌های صلح و… را بیان کرده‌است.

اینک در ذیل یازده عنصر کلیدی این‌گفت‌وگو را می‌خوانید:

 1. پاکستان پیوسته در پی بی‌ثباتی افغانستان بوده و از زمان شکل‌گیری گروه طالبان تا این‌دم به شعله‌ور کردن و گسترش جنگ‌های نیابتی با تقویت کردن این گروه در خاک افغانستان کوشیده‌است.
 2. در کنار افغانستان، پاکستان می‌خواهد جنگ‌های نیابتی را با گروه‌های تروریستی در ایران و هند نیز گسترش دهد.
 3. پاکستان تلاش می‌کند، گروه طالبان را به‌عنوان یک قدرت موازی با حکومت کابل به جهانیان معرفی کند.
 4. پاکستان در تلاش است، به کشورهای جهان نشان دهد که طرف اصلی گفت‌وگوهای صلح در افغانستان است و تمام امتیازات این پروسه نیز باید به اسلام آباد محول گردد.
 5. اکثریت طالبان نگاه ایدیولوژیک به جنگ جاری در افغانستان دارند و به‌سبب این‌که مبادا در نشست اسلام‌آباد نتوانند استقلالیت خود را نشان دهند، این نشست لغو شد.
 6. پیش از لغو نشست اسلام‌آباد، یک نشست دیگر در منطقه‌یی میان کویته و کراچی برگزار شد که در آن بیست‌وپنج تن از طالبان به شمول ملا یعقوب- مدتی بر اثر فشارها منزوی شده بود- حضور داشتند.
 7. بیش‌تر زندانیانی که طالبان برای آزاد شدن آنان تقلا دارند، فرماندهان و نزدیکان رهبران این گروه هستند. به‌عنوان نمونه: انس حقانی (برادر کوچک سراج‌الدین حقانی)، حافظ رشید (برادر نبی عمری)، مالی خان (فرمانده کلیدی سراج‌الدین حقانی و از نزدیکان وی) و…
 8. طالبان به‌سبب حفظ چهار عامل، آتش‌بس را قبول نمی‌کنند: 1- نمی‌خواهند پناه‌گاه‌های خود را که در پاکستان است از دست بدهند. 2- آتش‌بس سبب متوقف شدن قاچاق مواد مخدر خواهد شد؛ قاچاق مواد مخدر، بزرگ‌ترین اقتصاد جنگی طالبان را تشکیل می‌دهد و این گروه به هیج صورتی حاضر به از دست دادن آن نیست. 3- آتش‌بس سبب قطع روند سربازگیری و جذب طالبان از مدارس پاکستان خواهد شد. 4- اگر آتش‌بس صورت گیرد، جنگ ایدیولوژیک که یگانه هدف طالبان است، مشروعیت خود را از دست می‌دهد. مهم‌ترین این فکتورها سربازان این گروه هستند که در میدان نبرد مشغول جنگ اند.  
 9. حکومت تاکنون در روند صلح ناکام بوده و دلیل‌اش نیز نداشتن موقف ثابت در برابر گروه‌های تروریستی است.
 10. حکومت در چهار سال اخیر، در برابر طالبان گه‌گاهی نقش پاکستان را بازی کرد و برای آنان القاب گوناگون اعطا کرد و حتا حاضر به تعدیل قانون اساسی شد. از طالبان درخواست کرد، در هر مکان و زمانی که آنان می‌خواهند، حکومت افغانستان آماده است با آنان گفت‌وگو کرده و با شرایط شان کنار بیاید.
 11. اجماع سیاسی، یکی از نیازهای اساسی پروسۀ صلح است؛ متاسفانه حکومت قادر به ایجاد هیچ‌گونه اجماع افغانستان شمول نگردیده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن