رحمت‌الله نبیل: به صلح پاكستان‌محور و طالب‌محور هرگز فريب نخواهيم خورد


از صلح استقبال می‌کنیم؛ اما نگران قول‌ و قرارهایی استیم که به نام مردم افغانستان داده می‌شود. ما براى صلح هزاران قربانى داده‌ايم؛ اما به صلح پاكستان‌محور و طالب‌محور هر گز فريب نخواهيم خورد.

رحمت‌الله نببل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری تیم «امنیت و عدالت» در واکنش به نشست دو روزۀ مسکو گفته که آتش‌بس، نیاز جدی مردم افغانستان است؛ اما تضمین صلح در کشورهای منطقه نه بل‌که در بازوان اردوی ملی کشور می‌باشد.

آقای نبیل سخنان خود را در صفحۀ فیسبوک خویش نشر کرده و بیان داشته است: «با ديدن صحنه‌ها و بحث‌های اشتراک‌کننده‌گان نشست مسكو و سخنان اخیر رییس‌جمهور، واقعن شرميدم. امروز كشور ما به‌ سمتی برده می‌شود که در معرض فنا و سقوط قرار بگیرد. بار دیگر كشورهاى منطقه و دشمنان ستراتيژيك در صدد تقابل و زورآزمايى برآمده‌اند. بار ديگر بالاى خاك جمجمه‌هاى سه میلیون قربانیانی برآمده‌اند كه بر اثر همين نوع توطيه‌ها زير خاك شدند.»

او نشست مسکو و تفاهم‌نامه‌یی این نشست را «توطیۀ تکراری» خوانده و افزوده است که این‌بار باید دفع و پیش‌گیری آن متفاوت‌تر باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تیم امینت و عدالت، اشتراک‌کننده‌گان نشست مسکو را در مدیریت بحران ناکام خوانده و گفته است: رهبراني كه زادۀ بحران هستند، جزو بحران هستند و يا هم مولد بحران‌ اند، هرگز نمي‌خواهند و نمي‌توانند بحران را مدیریت کنند.

او تصریح کرده که جوانان افغانستان بايد همه پرسش‌گر و متحد شوند! نگذارند مردم ما به‌ جان هم‌دیگر با نام دين، تنظيم، قوم، و زبان، انداخته شوند. نگذارند از تابوت‌های فرزندان این سرزمین قطار  دارازتر و ضخيم‌تر از ديوار چين ساخته شود.

 آقای نبیل در این بیانیه تاکید کرده‌است: «ما پشتیبان نهادهای ملی خود هستیم. دموکراسی‌یی را که با خون هزاران شهید، دوام و قوام گرفته را ملی، اسلامی و بنا به واقعیت‌های جامعه متکثر افغانستان می‌دانیم. رهبرانی که وعده لغو، تغییر و فروپاشی می‌دهند، نظر شخصی خود را گفته‌اند. مردم افغانستان  به آن‌ها اختیار این تصامیم بزرگ را نمی‌دهند.

رحمت‌الله نبیل خطاب به حکومت افغانستان گفته است: «ما از حکومت افغانستان، شخص رییس‌جمهور و ديگر سياسيون می‌خواهیم که به‌جای وارد شدن در یک تقابل زیان‌بار، سعی در ایجاد اجماع ملی گسترده کند. باید زمینه گفتمان ملی، صلح مبتنی بر خواست‌ها و نگرانی‌های مردم افغانستان فراهم شود. باید نگرانی نسبت به حقوق زنان برطرف شود و باید حفظ آزادی بیان و دست‌آوردهای هژده سال گذشته تضمین شود تا در نهایت صلح پای‌دار تضمین گردد.»

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن