فارن پالیسی: امریکا در گفت‌وگوهای صلح افغانستان در پی منافع خود است

اناتول لیون، استاد دانشگاه جورج‌تاون قطر در یادداشتی گفته که برجسته‌ترین هدف امریکا از گفت‌وگوها با گروه  طالبان، تعهد طالبان برای مبارزه با حملات و فعالیت‌های گروه تروریستی «داعش» در خاک افغانستان است.

آناتول لیون (Lieven Anatol) استاد دانشگاه جورج‌تاون قطر است. او در ۱۹۸۰ به عنوان روزنامه‌نگار انگلیسی در امور هند، پاکستان و افغانستان فعالیت می‌کرد. لیون در میان سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ برای تحقیق و پژوهش، پنج بار به افغانستان سفر نیز کرده است.

در این یادداشت که از سوی مجلۀ فورین پالیسی نشر شده آمده‌است که بیش‌ترین خطرات و اثرات جنگ را مردم افغانستان متقبل شده‌اند؛ اما امریکا در گفت‌وگوهای صلح در پی منافع خودش است و می‌خواهد دست گروه تروریستی داعش را که علیه غرب و امریکا در خاک افغانستان و دیگر کشورها در حال فعالیت اند، کوتاه کند.

لیون تصریح کرده که طالبان از حمایت گروه تروریستی القاعده مبنی بر حملۀ یازده سپتمبر شرم‌آگین اند و آن را بزرگ‌ترین اشتباه و عامل از دست دادن قدرت‌شان در افغانستان عنوان کرده می‌کنند.

او تصریح کرده که تعهد طالبان مبنی بر مبارزه با گروه «داعش/ دولت اسلامی» و آماده‌گی محتاطانه برای اجرایی کردن اوامر ایالات متحد امریکا، سبب شکل‌گیری گفت‌وگوها میان روسیه و چین گردیده است.

در همین حال نشست نماینده‌گان طالبان و شماری از رهبران سیاسی افغانستان که برای دو روز در مسکو برگزار شد، روز گذشته به پایان رسید. این نشست با اشتراک حامد کرزی، عطا محمد نور، محمد یونس قانونی، محمد محقق، حنیف اتمر، محمد اسماعیل خان و شماری دیگر از رهبران سیاسی با نماینده گان طالبان بدون اشتراک حکومت برای دو روز در روسیه برگزار شد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

بستن